Bebeklerde Grip Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi, Bebekler soğuk algınlığına ve gribe yakalanmaya daha yatkınlardır. Mikropla ilk kez karşılaştıklarından dolayı ateşlenme ile gribe yakalanırlar. Bebeklerin bünyeleride çok hassas ve zayıf olduğundan dolayı çok mecbur kalınmadığı sürece ilaç tedavisi tercih edilmez. Daha çok doğal yollar ile grip tedavisi uygulanmaya önem verilir. Ayrıca bir bebek için en iyi mikroptan temizlenme ve grip tedavisi anne sütüdür. Anne sütü ile bebek hem sağlıklı gelişir. Hemde mikroplara karşı daha dirençli olur.


Bebeklerde Grip Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 • Bebekler grip olduğu zaman burundan nefes almakta zorlanır. Bu nedenle burnunun açılması ve temizlenmesi için plastik aspiratör kullanılır. Bu uygulama bebeklerin altıncı ayına kadar devam edilir. Ancak bebek büyüdükçe burnunun temizlenmesine izin vermeyeceği için bu uygulamayı yapmak çok da kolay olmayacaktır. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği tuzlu damlalar kullanılır. Ancak kimyasal ilaç içerikli damlalar mecbur kalınmadığı sürece tavsiye edilmez.
 • Nezle ve gribe yakalanan bebekler ilk iki gün boyunca yüksek ateş içinde olurlar. Bu nedenle bebekler ılık bir ortamda ılık bir duş aldırılmalı ve üstünü kalın giydirilmemeli ve üzerine sadece çarşaf türü ince pikeler örtülmelidir. Ayrıca yüksek ateş bebeklerin ilk ikinci aylarında büyük risk taşır. Şiddetli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle ateş görülmeye başladığı anda mutlaka Uzman bir doktora başvurulmalıdır.
 • Bebeklerde grip enfeksiyonuna bağlı olarak burun akıntısı ve öksürük görülmeye başlandığı anda bol sıvı tüketimi ağırlık verilmelidir. Anne sütü emen bebekler bu durumda daha şanslıdır. Grip enfeksiyonunu emmeyen bebeklere göre daha kolay atlatırlar. Ayrıca bebeğe elma suyu ve doktorun tavsiye ettiği bitkisel çaylarda verilebilir.
 • Bebekler gribe yakalandıklarında nefes almakta zorlanırlar. Bu nedenle bulundukları oda da buhar makinesi çalıştırılmalı ve odaları nemli tutulmalıdır.
 • Bebeklerin burnu kolay nefes alabilmesi için başları hafifçe yukarı kaldırılmalıdır. Böylelikle burunları akıntısı var ise dışarı çıkması sağlanır.
 • Grip aşısı bekleri gribe yakalanmaktan korur. Bu nedenle her yıl bir defa olmak şartı ile grip aşısı yapılabilir. Ancak bebeklerin bağışıklık sistemine zarar vermemek için grip aşısı 6 ayından daha küçük bebeklere yapılmaz.
 • Bebeklerde grip tedavisi uygularken yapılan en büyük hatalardan biri antibiyotik tedavisi uygulanmasıdır. Oysaki virüslere karşı, vücudun direncini sağlamaya çalışılırken antibiyotikler faydalı olan bakterilerinde ölmesine neden olur. Bu da grip enfeksiyonunun daha şiddetli ve uzun geçmesine neden olur. Bu nedenle doktora başvurulmadan kesinlikle bebeklere ilaç verilmemelidir.

Bebeklerde Grip Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Güncel

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit tedavisi: Akciğere hava taşıyan solunum borularının iç yüzeyindeki zarının iltihaplanması sonucu bronşit hastalığı oluşur. Bronşit hastalığının 2 çeş[...]

Kas Erimesi Tedavisi Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Erimesi Tedavisi Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Erimesi Tedavisi, Kas erimesi, vücudun hareketini sağlayan kasları doğrudan etkileyen hastalıktır. Yani kas hücresinin kendisi hastalanmıştır ve ortaya çıktığı b[...]

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi: Günümüzde halen hıv pozitif olma hali ve pozitif olmanın geç aşaması olan adıs hastalığının tamamen yok eden bir çaresi yok, ortadan kaldıracak bir te[...]

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle leke tedavisi, cilt lekeleri, bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez. Fakat kişi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Cilt lekeleri, eller, yüz, bacaklar, sırt gibi [...]

Kolon Kanseri Tedavisi Kolon Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon Kanseri Tedavisi Kolon Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon Kanseri Tedavisi, Kolon olarak adlandırma yaptığımız kalın bağırsak sindirim sistemi'nin ince bağısaktan sonra gelen kısmına denir. Yaklaşık olarak 2 metre uzun[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6