Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
22 Haziran 2024

Göz Kayması Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Göz Kayması Tedavisi

Göz Kayması Nedir?

Göz kayması, tek gözün veya her iki gözün hizasının kayması olarak tanımlanan bir durumdur. Bu kayma içe, dışa, aşağıya veya yukarıya doğru olabilir. Göz kayması, şaşılık olarak da bilinir. Bir göz sabitken diğer gözde kayma görülebilir. Bazı durumlarda sürekli, bazen ise zaman zaman kayma olabilir. Göz kayması genellikle çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Göz kayması, okuma zorluğu, baş ağrısı, çift görme ve göz yorgunluğu gibi şikayetlere yol açabilir. Çocuk yaşlarda görülen göz kaymasında beyin, belli bir zaman sonra göz tarafından gelen sinyalleri değerlendirmemeye başlar ve bu durum görme kaybı ve görme tembelliğine yol açar. Göz kayması, genetik etkenler, optik kırılma problemleri, psikolojik sorunlar, gıda zehirlenmesi, diyabet, tiroit hormonu fazlalığı, felç, beyin yaralanmaları ve göze bağlı gelişen görme kaybından dolayı ortaya çıkabilir.

Göz Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kayması, her yaşta görülebilir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Çocuklarda ortaya çıkan göz kayması zamanla kendiliğinden geçen bir sorun değildir. Yetişkinlerde yaşanan kayma, genellikle altta yatan bir nedene bağlı olduğu için bu nedenin tedavi edilmesi gerekir. Tedavi yöntemleri aşağıda detaylandırılmıştır:

Göz Bandı:

Göz kayması eğer tek gözü etkilemişse, problem olmayan göze göz bandı takılır. Bant, kayan gözün kuvvetlenmesi ve çalışması için kullanılır. Göz tembelliğinin gelişme olasılığını azaltır. Göz bandı tedavisi, görmenin kaybolmamasını sağlar ve gözde derinlik algısını bir nebze olsun iyileştirir. Ancak göz kaymasını tamamen tedavi etmek için yeterli bir yöntem değildir.

Gözlük:

Göz kayması göz bozuklukları nedeniyle oluşmuşsa gözlük kullanılabilir. Kullanılan gözlük, odaklanma sorununu ortadan kaldırarak gözdeki kaymayı düzeltebilir. Göz bozukluğu gibi sebeplerden dolayı göz kayması görülen çocuklarda gözlük kullanımı, sorunun %50 oranında tedavi edilmesine yardımcı olur. 9 yaşından sonra çocuklarda aşamalı olarak göz kayması sorunu ortadan kalkabilir. Diğer %50'lik grupta ise gözlük kullanımına rağmen düzelme sağlanamaz ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

Göz Kası Ameliyatı:

Göz kayması için uygulanan ameliyatta, gözün dış kısmındaki kaslar onarılır ve beyin-kas arasındaki ilişki sağlanır. Bazı göz kaymalarında bu ameliyat kesinlikle gereklidir. Bazı durumlarda ameliyat sorunu ortadan kaldırmış olabilir. Hastaya dışarıdan bakıldığında göz kayması tedavi edilmiş gibi görünür. Ancak beyin, hala gözden gelen mesajları farklı algılamaya devam edebilir. Bu gibi durumlarda ameliyatın tekrarlanması kaçınılmaz olabilir.

Görüş Terapisi:

Biyolojik geri bildirim teknikleri kullanılarak beynin eğitilmesidir. Terapi sayesinde beyin, gözden gelen sinyalleri doğru şekilde algılamaya başlayarak iki gözü birleştirir. Beynin sinyalleri algılamaya çalışması, göz kaymasını engeller. Bu yöntem çoğu kez başarılı sonuçlar verir ve cerrahiye ihtiyaç duyulmaz. Bazı vakalarda ise cerrahi yapıldıktan sonra görüş terapisi uygulanarak derinlik algısı kuvvetlendirilebilir.

Göz Egzersizleri:

Göz egzersizleri, göz kaymasını minimuma indirmeye ve bazen tamamen yok olmasına yardımcı olan tedavilerdir. Bu egzersizlerin farklı türleri vardır. Kalem egzersizi, göz kaymasını tedavi etmek için uygulanabilir. Bunun için, ele bir kalem alınarak kol öne doğru yere paralel şekilde uzatılır. Her iki göz, kalem üzerinde bir noktaya odaklanır, odaklanan nokta kaybedilmeden kalem yavaş hareketlerle burun kemiğine doğru yaklaştırılır. Mümkün olduğunca odaklanmaya devam edilmelidir. Eğer görüş alanı bulanıklaşırsa egzersiz bırakılmalıdır. Bunun haricinde ip ve silindir egzersizleri de göz kayması tedavisinde kullanılabilir.

Ek Bilgiler:

Göz kayması tedavisinde erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi çok önemlidir. Tedavi sürecinde düzenli doktor kontrolleri ve önerilen tedavi yöntemlerinin titizlikle uygulanması, sağlıklı bir sonuç alınmasına yardımcı olur. Ayrıca, göz sağlığını korumak amacıyla düzenli göz muayeneleri yaptırmak ve göz hijyenine dikkat etmek de önemlidir.

Göz Kayması Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hemoroid Tedavisi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid Tedavisi Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi