Rahim Kanseri Tedavisi Rahim Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahim Kanseri Tedavisi Rahim Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim kanseri tedavisinde amaç daha çok 50-60 yaşlarında kadınlarda görülen rahim kanseri ile en etkin şekilde mücadele etmektir. Rahim kanseri ilk başta rahim ağzında gelişir ve rahim içerisine doğru yayılır. Üreme sistemindeki yayılma evrelerini tamamladığında vücudun diğer sistemlerine yayılır. Diğer adı endometrium kanseri olarak bilinir. Rahim kanserinin çoğu hormonlara bağlıdır. Adet düzensizliği, erken yaşta adet olma ve beraberinde menopoz ile rahim kanseri ihtimali artacağından risk gruplarının düzenli takibi gerekir.

Rahim kanserinin teşhis ve tedavisinde uygulanan yöntemler

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi oldukça yaygın olan rahim kanseri tedavisinin başarılı olabilmesi için erken teşhis önemlidir. Düzensiz kanama yaşayan bayanlar başta olmak üzere diğer belirtilerin yaşanmasıyla birlikte erken tanı için bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Uzman, kanser teşhisini koyabilmek için belirtileri dinler, aile öyküsünü alır ve muayene eder. Ayrıca altında yatan nedenleri araştırmak için laboratuvarda incelenmek üzere hastadan doku örneği alabilir. Histeroskopi yöntemini ve biyopsi uygulanabilir. Tanı konulan hasta için yaşı, kanserin hangi evrede olduğu, tümörün büyüklüğüne uygun tedavi yöntemi seçilir. Günümüzde rahim kanseri tedavisinde uygulanan 4 tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Cerrahi yöntem: Robotik cerrahi, açık cerrahi, laparoskopi gibi cerrahi müdahale şekilleri ile hastaya tıbbi operasyon uygulanabilir. Böylece cerrah kanserden etkilenmiş organ veya dokuları çıkartarak operasyonu gerçekleştirir. En çok başvurulan yöntem cerrahi müdahaledir. Fakat cerrahi yöntemlerde hastanın üreme organları alındığından çocuk sahibi olma ihtimali de ortadan kalkar. Ayrıca ameliyat sonrasında kanama, yarada enfeksiyon, idrar yolu ve bağırsak yaralanması gibi sıkıntılar yaşanabilir.

Radyoterapi: Rahim kanseri ilk evrede ise cerrahi tedavi tek başına yeterli olabilir. Ayrıca cerrahi tedavi uygulanmadan doğrudan radyoterapide verilebilir. Ancak ikinci evre ve sonrasında ise cerrahi müdahaleye ek olarak iki farklı radyoterapi uygulanabilir. Radyoterapi ile hastaya ışın verilerek kanserli hücreler öldürülür. Radyoterapi alan hastalarda deride renk değiştirme, ishal, idrar yolu hastalıkları gibi belirtiler baş gösterebilir.

Kemoterapi: Hastalık ileri evrelere geçiş göstermiş ise geniş bir cerrahi tedaviden sonra yayılmasının önlenmesi için hastaya kemoterapi verilebilir. İlaç kana karıştığında tüm vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanında normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Bulantı, kusma, saç dökülmesi, gibi yan etkiler yaşanır.

Hormonal Tedavi: Rahim kanseri tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem olan hormonal tedavide progesteron türevi ilaçlar önerilir. Yumurtalıkların alınması veya radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojenİ azaltır ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır.

Rahim Kanseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Çocuklarda Yanık Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum Lekesi Tedavisi Doğum Lekesi Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Fibromiyalji Bitkisel Tedavi

Disleksi Tedavisi Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Disleksi Tedavisi Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Diş Eti İltihabı Tedavisi Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti İltihabı Tedavisi Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?