Öksürük Tedavisi Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Öksürük Tedavisi Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürük tedavisi, Sigara kullanan kişilerde zaman içinde sigara sayısının artması ile bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu olay sürekli olarak devam ederse öksürüğün artışına ve kronik bir hale gelmesine neden neden olabilir. Öksürük birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Fakat öksürük genellikle herhangi bir hastalığın belirtisidir. Teşhisi kendiniz koymaya kalkarsanız yanılma olasılığınız yükselir. Bu durumda doktora gidip ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Öksürükler ani bir şekilde olur ve bazı üst solunum hastalıklarında olduğu gibi uzun sürmez ya da kronik değildir. Bu durumda akut olarak adlandırılır. O halde kronik ya da akut uzun süreli ve kısa süreli öksürük olarak ikiye ayrılır. Aşağıda sıralanan etkenlere bağlı olarak gelişen durumlar geçtiğinde öksürüğün geçme ihtimali yükselir. Bunlar basit yöntemler ile atlatılabilir. Sigara kullanımı, polenler, beslenen evcil hayvanlarının deri ve tüy döküntüleri, deterjan gibi temizlik ürünleri, soğuk olan hava, ağızdan alınan nefes, bulunduğunuz ortamdaki küf, toz ve partiküller, burnun kuruması, burundan nefesin alınamaması, fabrikaların bulunduğu alanlara yakın bir yerde yaşamak ve hava kirliliği olabiliyor. Bunun yanında bir de uzun vadeli akut öksürük tipleri vardır bunların bazıları akut öksürüğünü kontrol altında tutmak için reçeteli ilaçlar gerekebilir. Fakat mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Uzun süreli olan öksürükler yani kronik ise birçok hastalığa sebep olabilir. Uzun süreli öksürüklerin neden olabileceği hastalıklar: astım, bronşit, kronik bronşit, zatürre, bakteriyel krup, difteri krubu, erem, koah, kistik kıbrıs, çeşitli bakteri, virüs akciğer enfeksiyonları, akut larenjit, konjestif kalp yetmezliği, anfizemve akciğer kanseri nedenleri başta gelir.


Öksürük Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

 • Öksürüğü yumuşatmak için, bir miktar sütün içine bal karıştırarak ve bu bal ve dut karışımının içine bir miktar da karabiber atmak öksürüğü yumuşatmak için etkili bir yöntemdir.
 • Bunun yanında unutmamız gereken çok önemli bir nokta var o da en etkili öksürük şurubunun günde yaklaşık olarak 2-2,5 litre kadar su tüketimi yapmanızdır.
 • Öksürük tedavisinde bir başka etkili yöntem ise iki tatlı kaşığı kadar dut pekmezinin içine uygun miktarda göz kararı kata biber atıp karıştırın ve günde sabah akşam olmak üzere iki öğün verin. Yetişkin ve çocuk hiç fark etmez rahatlıkla verilebilir.
 • Yetişkinler için bir etkili yöntem de bir tatlı veya yemek kaşığı balın içine kara biber katıp karıştırın. Ardından da ılık süt içilmesi gerekmektedir.
 • Bir yemek kaşığı çok dolu değil buğday nişastasını bir miktar suya karıştırın, ardından limon suyu veya portakal suyu ekleyin ve tatlandırmak için de pekmez ekleyip içmeniz öksürüğün kesilmesine yardımcı olacaktır.
 • Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırın ve bir kaşık balla iyice karıştırın. Daha sonra oda sıcaklığında beklemiş olan bir bardak ılık süt ilave edin. Bu karışımı 15 gün boyunca sabahları aç karnına her gün bu tarifi yapıp için. En az 3 ay yapmanız ve içmeniz gerekiyor. Kronik öksürüğü kesiyor, alerjik şikâyetler yok oluyor. Mutlaka deneyin.

Öksürük Tedavisi Yorumları

soru

Duran

26 Ağustos 2018 Pazar

Öksürük sorunu, bazen o kadar şiddetli oluyor ki ciğerlerim ağzımdan gelecek gibi oluyor. Hangi ilacı kullanırsam kullanayım geçmiyor. Bir de aniden oluşuyor bazen de hiç olmuyor. Bu öksürüğü nasıl kesebilirim.

Cevap yaz
cevap

Demirtuğ

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Duran Bey, öksürüğü tam olarak kesebilmeniz için öncelikle öksürüğün tam nedenini tespit etmeniz gerekmektedir. Öksürüğü tam olarak tespit ettikten sonra eğer akciğer kaynaklı bir öksürük ise buna göre tedavi yapılır. Ancak boğaz tahrişine bağlı bir durum ise daha çok balgamlı olacaktır. Bir boğaz uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

cevap

Avfi

13 Eylül 2018 Perşembe

Öksürük öncelikle balgamlımı. Eğer balgam varsa öksürüğünüz de sürekli öksürürsünüz. İnatçı olur bu öksürük. Balgam çıkaramadığınız için sizi sürekli öksürtür. Balgam söktürücü kullanmanız lazım. O zaman rahatlarsınız. Birde bu dönemde sigara içiyorsanız kullanmayınız. Başka bir sebep ise alerjik olabilir bu öksürüğünüz. Kulak burun boğaz doktoruna gidin alerjikse ilaç tedavisi başlar.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?

Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella Tedavisi Brusella Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Vertigo Tedavisi Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo Tedavisi Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo tedavisi sebebine yönelik yapılmaktadır. Ancak sebebi çok zor bulunduğu için genel bir tedavi uygulanmaktadır.Vertigo; baş dönmesi ve denge de duramamak gibi belir[...]

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Tedavisi Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Tedavisi, küçük çocuklarda görülen viral bir hastalık olup, ses tellerinin şişmesiyle oluşur. Üst solunum yollarındaki enfeksiyondur. Kış ve ilkbahar aylarında [...]

Lenfoma Tedavisi Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfoma Tedavisi Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfoma Tedavisi, Lenfoma lenfositlerin meydana getirdiği bir kanser türüdür. Lenf dokusunun habis tümörü için kullanılan genel bir addır. Kanser ya normal hücrelerin h�[...]

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit Tedavisi Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit tedavisi: Gastrit midenin içinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıyla oluşan hastalıktır. Çok sık görülen bir hastalıktır. Genellikle kronik gastrit ra[...]

Gözde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde Arpacık Tedavisi: Arpacık halk tarafından itdirseği adıyla anılmaktadır. Yağ bezlerinin tıkanması alerjik veya buna benzer sebeple gözeneklerin tıkanması sonucu[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6