Belde Kireçlenme Tedavisi
15 Mayıs 2024

Belde Kireçlenme Tedavisi

Belde kireçlenme tedavisi, bu hastalığın tedavisinde hastanın şikâyetlerine göre müdahaleye başlanır. Hangi bölgede ağrı hissediliyorsa tedavi ona yönelik yapılmaktadır. Belde kireçlenme tedavisindeki amaç, hastalığın yarattığı semptomları azaltmak, hastalığın ilerlemesini engellemek ve eğer fonksiyon bozukluğu söz konusu ise bunu düzeltmektir. Belde kireçlenme ilaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi ile desteklenir. Belde kireçleme tedavisinde fizik tedavinin önemi oldukça büyüktür. Hastalara uygulanan fizik tedavide hastanın şikâyetleri büyük bir ölçüde azalma gösterir. Bununla beraber özellikle de deforme olmuş sertleşmiş ve hareketi kısıtlanmış olan eklemleri açmak için hastaya lazer tedavisi de uygulanabilir. Elektrik tedavisi ile bel egzersizleri uygulamaları da tedavide oldukça etkilidir. Yapılan belde kireçlenme egzersizleri düzenli olarak yapıldığı takdirde kireçlenmeden kaynaklanan ağrıların ve hastalığın diğer belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Belde kireçlenmeye ameliyat ile tedavi nasıl yapılır?

Belde kireçlenme rahatsızlığında kişinin şikâyetlerinde ilaç tedavisi, fizik tedavi ve diğer tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen hiçbir iyileşme söz konusu değilse ve gün geçtikçe belirtiler daha da artarak kişiyi rahatsız ediyorsa, sinir sıkışması aşırı durumda ise ve hastanın felç olma olasılığı yüksek ise bu durumda yapılacak olan bir tedavi yöntemi ise ameliyattır. Belde kireçlenme ameliyatı bu konuda Uzman olan ortopedi ya da beyin cerrahisi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Belde kireçlenme neden olur?

Eklemlerin aşınarak yıpranması, yapılarının bozulması ve deforme olması nedeniyle ortaya çıkan bir sorun olan belde kireçlenme, bel ağrılarının en önemli nedenlerinin başında gelir. Genellikle genetik kaynaklı yani yapısal olarak ortaya çıkan belde kireçleme bazı durumlarda kişinin yaşamını olumsuz etkiler ve bu sorunun erken yaşta ortaya çıkmasına ve çok şiddetli olmasına sebep olabilir. Eklemlere aşırı yük bindirilmesi ve aşırı kilo gibi durumlar bel kireçlenmesinin daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olabilir. Belde kireçlenme zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkan bir sorundur. Eklemlerin yıpranma ve aşınmasından kaynaklanan deformasyon çevre dokulardaki sinirlere baskı yapar hale geldiğinde kasların aşırı gerilmesine sebep olabilir ve bu durumda ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Bel kireçlenmesi kişinin günlük hareketlerini kısıtlamasından dolayı yaşam aktivitelerine büyük ölçüde engel olur. Belde kireçlenme durumu olan hasta yeteri kadar eğilip doğrulamaz, bir ağırlığı kaldırmak istediği zaman yeterince kuvvet bulamaz, bir yere uzanamaz, uzun mesafe yolu yürüyemez ve kısa zamanda yorulur. Hastalık ilerleyen dönemlerde şiddetlenir ve kişinin hayatını olumsuz etkilemeye başlayacağı için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Belde Kireçlenme Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Dökülmesi Tedavisi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Tedavisi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür Tedavisi Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Fissür Tedavisi Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs Yırtılması Tedavisi

Menisküs Yırtılması Tedavisi