Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi
20 Haziran 2024

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Alerjik rinit, insanların %10 - %20'sini etkileyen yaygın bir sorundur. Vücut, alerjenlere karşı çeşitli kimyasallar üretir ve bu kimyasallar alerjik rinit belirtilerine yol açar. Alerjik rinite sebep olan faktörler arasında çimen ve ağaç poleni bulunmaktadır. Ayrıca küfler, hayvan tüyleri, yatakta bulunan tozlar ve hava koşulları diğer faktörlerdir. Alerjik rinitin iki çeşidi bulunur: Mevsimsel nedenlere bağlı olarak yıl boyunca devam eden ve uzun süreli olan saman nezlesidir. Bu rahatsızlığın belirtileri burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde şişme ve sulanma, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve halsizliktir. Alerjik rinit, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Alerjik Rinit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tuzlu Su

Tuzlu su ile burun temizleme, alerjik riniti azaltmada etkili olabilir.
  • Hazırlanışı ve Uygulaması: 2 su bardağı ılık suya, 1 çay kaşığı tuz ve biraz karbonat ekleyip karıştırın. Yapmış olduğunuz karışımı burun deliklerine uygulayın. Devamında yavaşça sümkürün. Diğer burun deliğinize de aynı işlemi uygulayın. Günlük olarak birkaç kere uygulayabilirsiniz.

Buhar

Buhar, burun yollarını tahriş etmeden temizlemeye yardımcı olur ve alerjik rinitten dolayı oluşan boğaz ağrısı, hapşırma ve burun akıntısını giderir.
  • Hazırlanışı ve Uygulaması: Kaynar suyu bir kaseye koyun. Suyun içine nane, çay ağacı yağı, okaliptüs ve biberiye yağlarından herhangi birini 3-4 damla ekleyin. Kaseye doğru başınızı eğin ve havlu yardımıyla başınızı örtün. 5-10 dakika boyunca bu buharı iyice soluyun. Rahatsızlık geçene kadar günlük olarak birkaç kez uygulanabilir.

Zencefil

Alerjik rinit bitkisel tedavisinde etkili çözümlerden biri de zencefildir. Zencefil, antiviral, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu bitki burun tıkanıklığı, öksürük, baş ağrısı ve burun akıntısına iyi gelir.
  • Hazırlanışı ve Uygulaması: 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili 1 su bardağı suyun içine ekleyin. Tadını değiştirmek isterseniz karanfil ve tarçın da ekleyip 5 dakika kaynatın. Kaynayan suyun içine limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz. Alerjinin yoğun olduğu dönemlerde günde 2 kez bu çayı tüketebilirsiniz. Diğer bir yöntemi de ufak parçalar halinde zencefili çiğnemektir.

Zerdeçal

Zerdeçal, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık artırıcı bir bitkidir. Öksürük, hapşırma ve burun tıkanıklığını azaltır.
  • Hazırlanışı ve Uygulaması: Bal ile 6 yemek kaşığı zerdeçalı karıştırın. Karışımı bir kapta saklayın. Alerjik dönemlerde günde 2 kez 1 tatlı kaşığı olarak tüketin. Başka bir yöntem olarak bir bardak ılık sütün içine zerdeçal karıştırıp içebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, antihistaminik, antibakteriyel, antibiyotik ve antiviral özelliklere sahiptir. Alerjik rinit bitkisel tedavisinde sarımsak, bağışıklık güçlendirici olarak görev görür.
  • Hazırlanışı ve Uygulaması: Günde 2-3 çiğ sarımsağı çiğneyin ve yutun. Günlük yaptığınız yemeklere çiğ sarımsak ekleyebilirsiniz.

Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Rozasea Tedavisi Rozasea Nasıl Tedavi Edilir?

Rozasea Tedavisi Rozasea Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?