Puva Tedavisi Puva Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Puva Tedavisi Puva Nasıl Tedavi Edilir?

Puva Tedavisi; Psoralen Ultra-Violet A ifadesinin kısaltılmasıyla meydana gelmiş, Sedef Hastalığının tedavi yöntemlerinden birine verilen isimdir. Sedef, bilindiği üzere bir deri rahatsızlığıdır. Etkilediği alan ise tüm vücuttur, saçlı deride, elde, ayakta, tırnakta yani tüm vücutta etkisine gösterir. Bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerinden bir tanesinin adı PUVA Tedavisi'dir. PUVA, çok yaygın olarak uygulanmayan bir tedavi olsa da sedef hastalığı için idealdir. Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlılık kazandırıcı madde ile Ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi şeklidir. Güneş enerjisinde bulunan A ve B ultraviyole ışınların kullanıldığı bu tedavi şekli özel kabinlerde yapılır.

Puva tedavisinin ortalama tedavi süresi genellikle 2-3 ay sürmektedir. Bu süre, mikozis fungoideste tedavisinde çok daha uzun sürer. Toplam tedavi süresi, hastanın tepkisine göre değişebileceği için, ilgili doktor, hastalığın tedavisi için gerekli ortalama süre konusunda bilgiyi verecektir. Tedavi programı, hastalığın yaygınlığı, hastanın sosyal durumuna göre aralıklı olarak, haftada 2-4 seans şeklinde uygulanır.

Puva Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şunlardır
 • Tedavi seanslarında hasta sadece birkaç saniyelik ışık maruz kalarak ile başlar ve seans süreleri her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli sorunlar göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır.
 • Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılır. Kabin kapısı kilitli olmayacağı için hasta istediği zaman çıkabilir. Tedavi sırasında UV'nin hastanın tüm vücuduna eşit olarak dağılabilmesi için kabinin ortasında durması gerekmektedir.
 • Tedavi günlerinde, hastaya verilen randevu saatinden 2 saat önce, önerilen dozda ilaç içilir. Bu ilaç, genellikle Geroxalen kapsül olacaktır. Verilen ilaçlar seanstan önce aynı saatte içilmesi ve öncesinde hep benzer bir öğün tüketilmesi tedavinin etkili olması için önemlidir. İlaç kullanımı, bulantı, baş ağrısı ve halsizliği rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Tedavi günlerinde, tıraş losyonu, kolonya, parfüm veya kokulu kozmetikler kullanılması önerilmemektedir. Kullanılması derinin ışığa olan hassasiyetini artırabilir.
 • Tedavide seanslardan sonra güneş gören bölgelere güneş koruyucu krem sürülmelidir. Şapka ve benzeri giyeceklerle vücudun açıkta kalan kısımları güneş ışınlarında korunmalıdır.
 • Tedavi süresince yapay veya doğal ek ışık uygulaması yapılmamalıdır.
 • Tedavi sırasında, doktorun tespit ettiği ben ve yara izleri flasterle kapatılmalıdır.
 • Sık sık uçuk çıkarıyorsanız, tedavi öncesi dudaklara güneş koruyucu sürülmelidir.
 • Tedavi süresince alınan alkol, normalden daha fazla zararlara neden olur.
 • Katarakt veya deri kanseri hastaları mevcutsa (Melanom dahil) sorumlu hekime bilgi vermelidir.
 • Tedavi süresince gebe kalınmamasına dikkat edilmelidir. Gebeliğin gerçekleşmesi durumunda derhal ilgili hekime bilgi verilmelidir.
 • Tedavi sürecinde belirli aralıklarla ilgili hekim tarafından, hastalığınızın seyri, tedavinin etkinliği ve yan etkiler açısından muayene yapılmalıdır. Ayrıca, tedaviden önce yapılan göz muayenesi 6 ayda bir, kan kontrolleri iki-üç ayda bir tekrarlanacaktır. Gerek görülmesi durumunda bu tetkiklerin süreleri daha da kısalabilecektir. Bunların tamamlanmasından sonra, Üniteden sorumlu öğretim üyesi ve sorumlu doktorun yapacağı konseyde muayene yapılarak ve tedavi süreci yeniden değerlendirilecektir.

Puva Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni