Sinüzit Doğal Tedavi Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinüzit Doğal Tedavi Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit doğal tedavi, sinüzit küçük büyük her yaş grubunu etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Elmacık kemikleri, çene kemiği ve kaş altında bulunan kemiklerde yer alan hava dolu boşluklar sinüsler olarak adlandırılır. Sinüs boşlukları iltihap ile dolduğunda bu durum sinüzit olarak adlandırılır. Bakteri, mantar ve virüsler sinüs boşluklarında enfeksiyona yol açabilir. Mukus ile dolan boşluklar sinüs kanallarını tıkar. Bu durumda mikroplar ortaya çıkar. Gribal enfeksiyonlar, solunum yolu enfeksiyonları, burun eğriliği, geniz eti ve alerjenler sinüzite yol açan faktörler arasında yer alır. Sinüzit baş ağrısı, gözlerde akıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikâyetlere yol açabilir. Sinüzit evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Doğal yöntemler sinüzit üzerinde olumlu etki yaratarak kişide rahatlama sağlar.


Sinüzit doğal tedavi nasıl yapılır?


Şeytan pençesi otu: Sinüzit nedeniyle özellikle sinüs boşluklarının bulunduğu yerde ciddi anlamda ağrı yaşanabilir. Bu ağrı baş ağrısı olarak algılanır. Şeytan pençesi otu sinüzit nedeniyle yaşanan bu ağrılar üzerinde oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve soruna yol açan mukusu inceltici özelliği vardır. Oluşan iltihabın çabuk boşalmasını azaltarak, sinüslerdeki baskıyı azaltır. Şeytan pençesi otu sinüzit doğal tedavisinde oldukça faydalı olsa da bazı yan etkileri vardır. Kulak çınlaması, baş ağrısı, iştah kaybı bitki nedeniyle yaşanabilecek belirtiler arasındadır.

Gümüşdüğme: Adet döneminde yaşanan ağrılar ve baş ağrıları için önerilen bir bitki türüdür. İltihap sökücü etkisi bulunur. Sinüs kanallarında oluşan tıkanmayı azaltır. Bilindik bir yan etkisi olmasa da kan inceltici ilaç kullanan kişilerin kullanmaması gerekir.

Altınmühür: Daha çok cilt hastalıkları için kullanılan bitki, bakterilerle mücadele etmek içinde oldukça faydalıdır. Kısa dönem kullanıldığında güvenilir olarak kabul edilir. Sinüzit doğal tedavi yöntemi için altınmühür bitkisinden yararlanılabilir.

Söğüt kabuğu: Romatizma, grip, kas ağrısı, ateş, iltihap gibi pek çok alanda kullanılabilen söğüt kabuğu, sinüs ağrıları üzerinde de oldukça faydalıdır.

Okaliptüs yağı: Sinüzit nedeniyle meydana gelen tıkanıklığı geçirmek amacıyla kullanılabilir. Kullanımı buhar banyosu şeklinde olmalıdır. Kaynayan suya damlatılarak buharı solunduğunda yağ hücrelere kadar ulaşarak tıkanıklıkların geçmesini sağlar.

Zeytin yaprağı ekstraktı: Zeytin yaprağı kullanılarak elde edilen ekstrakt antibakteriyel ve antiviral etkiye sahiptir. Sinüzite bağlı gelişen şikâyetleri azaltmak için faydalarından yararlanılabilir.

Acı biber: Sinüzit doğal tedavi için etkili bir yöntem olan acı biber, ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bir çay kaşığı balın içine acı biber eklenerek tüketildiğinde sinüzit nedeniyle yaşanan ağrılara karşı iyi gelir.

Elma sirkesi: Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve vücutta daha pek çok derde deva olan elma sirkesi, sinüzit tedavisinde kullanılabilir. 1 su bardağı suyun içine eklenerek içildiğinde üst solunum yollarına açarak yaşanan şikâyetleri giderir.

Sarımsak: Üst solunum yollarını açan ve sinüsleri temizleyen bir etkiye sahiptir. Sarımsağın doğal antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek vücudu birçok hastalığa karşı da korur. 5 diş sarımsak ince doğranarak kaynar suya eklenir. Kaynayan suyun buharı solunarak sinüs tedavisine katkıda bulunulabilir.

Çemen otu: Mukozaları temizleyerek sinüslerin açılmasını sağlar. Bir su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı çemen otu eklenerek kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra içilebilir.

Kekik yağı: Akut olarak gelişen sinüzit tedavisi için kullanılabilecek kekik yağı, 2 damla olacak şekilde meyve sularına eklenerek içilebilir. Aynı zamanda iki damlayı geçmeyecek şekilde dil altına damlatılarak da alınabilir. Burun boşluklarında gelişen iltihabı geçirmek ve sinüzit altında yatan nedenleri yok etmek için kullanılabilir.

Sinüzit Doğal Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Haber Bülteni

Unutkanlık Tedavisi Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık Tedavisi Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık tedavisi, maalesef günümüzde en sık karşılaşılan ve neredeyse ilk sıralarda yer alan hastalıkları arasında dır, unutkanlık. Genç, yaşlı, büyük, küç[...]

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi: Genel olarak tanımlayacak olursak dolaşım bozukluğu olarak belirtilen hastalık kabaca damar tıkanması sonucu meydana gelir. Bu sebeple tüm v�[...]

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut hastalığı bitkisel tedavi; kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristalleşmesi, şişliğe ve ağrıya sebep olmasıdır. Genetik sebepler, alkol, beslenme ve bazı rahats[...]

İneklerde Mastitis Tedavisi

İneklerde Mastitis Tedavisi

İneklerde Mastitis Tedavisi, Mastitis meme iltihaplanması diye de adlandırılır. Memenin mikroplar tarafından istila edilip dokularında tahrip edilmesine denir. Genel nedeni [...]

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral tedavi, lokal anestezi kullanılarak uygulanan bir düzeltme tedavisidir. Bölgesel enjeksiyon tedavisi olarak tanımlanan nöral tedavi, günümüzde daha çok ağrı tedav[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6