Evde Grip Tedavisi Evde Grip Tedavi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Grip Tedavisi Evde Grip Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde Grip Tedavisi: Grip bulaşıcı bir hastalıktır kapalı ortamlarda veya toplu yerlerde bulunanlar bu hastalığa yakalanması daha kolaydır. Genellikle grip belirtisi çıkmadan bir gün öncesi ve bir hafta sonrasına kadar hasta kişi çevresinde bulunan insanlara bulaştırabilir. Grip hastalığı kişiden kişiye solunum yolu ile bulaşır ve yayılır. Gribe yakalanmış hastanın öksürmesi, hapşırması ve alıp verdiği nefesin içinde bulunan su damlacıkları içerisinde grip virüsü sağlıklı insanlar tarafında solunum yolu ile bulaşmaktadır. Bulaşıcı su damlacıkları 2 saat havada kalır ve bu havayı soluyan insanlara bulaşabilir.

Evde Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Grip salgını başladığında bol, Bol C vitamini yönünde zengin olan limon, portakal, greyfurt tüketilmeli.
  • Bolca kuru soğan yenmeli kuru soğan sinir sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlardan korur. Gün içinde 3-4 defa ekmek üzerine dilimler halinde konup yenmelidir.
  • Grip salgını başladığında bolca sarımsak tüketilmeli sarımsağı bulunduğunuz odanın bir köşesine koyduğunuzda ev halkına gribin bulaşmasını önlemiş olursunuz.
  • Grip hastası bolca muz tüketmeli ayrıca muzu haşlayıp suyunu içmekte çok faydalı olur.
  • Grip hastasına kahve kürü yapılıp yedirmesinde çok faydası vardır. 2 çay kaşığı kuru kahveyi bir taze yumurtanın sarısını ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp hap gibi içmenin gribin geçmesinde çok faydası olacaktır.
  • Adaçayını demleyip ağızda gargara yapılıp içilmesinde fayda vardır.
  • Gün içinde bol, bol limonlu ılık su içilmelidir.
  • Zencefil, tarçın, limon ve bal karışımını içmek gribi çabuk atlatmaya yardımcı olur. Bir bardak sıcak suyun içine yarım limon, bir tatlı kaşığı bal, bir çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı tarçın konup içilir.
  • Kuşburnu çayı içinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde vücudun direncini artırır ve gribi çabuk atlatmayı sağlar.
Gripte Terlemek: Gripli iken terlemek çok faydalıdır, vücut terlediği zaman grip virüsüyle daha kolay savaşır. Bu nedenden dolayı terlemeyi sağlayacak sıcak veya ılık içecekler içip yatağınıza girip uyumak grip hastalığını çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan önce nane, limon kaynatıp içine bir tatlı kaşığı bal ilave edip içmek terlemeyi kolaylaştıracak ve grip ile savaşarak iyileşmeniz kolaylaştıracaktır.

Gripte Çorba İçmek: Sıcak bir kâse çorba içmek terlemeye yardımcı olur özellikle tavuk suyu çorbası ve tarhana çorbası içmek gribi çabuk atlatmaya ve kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Gribi Geçirmek İçin Meyve Tüketimi: İçerisinde C vitamini bulunan meyve ve sebze yemek vücudu grip virüsüyle savaşmasını kolaylaştırır ve çabuk iyileşmeyi sağlar. Bu meyveler kayısı, çilek, mandalina, greyfurt, portakal, kivi ve kuşburnu. Bunların içinde C vitamini en çok kuşburnunda bulunur. Kış aylarında bol, bol kuşburnu çayı içmek, kuşburnu marmeladı yemek vücudun direncini artırır, vücudu hastalıklara karşı korur, gribi önler.

Meyve suyu: İçeriğinde C vitamini bulunan meyvelerin suyunu çıkarıp içmek gribi vücuttan kolayca atılmasını sağlayacaktır. Gün içinde bol miktarda sıvı tüketimi alınan gıdaların hazmını kolaylaştırır, C vitamini sayesinde daha kolay sindirilir ve gribi vücutta daha çabuk atabilirsiniz.

Ayrıca grip de tıkalı burunları açmak için tuzluyu burna çekmekte fayda vardır tıkalı burnun açılmasını sağlayacaktır. Yine bu tuzlu su ile gargara yapmak boğazı da rahatlatacaktır.

Gün içinde 4-5 defa oda havalandırmalı ve odayı nemlendiren cihaz veya nem yapmak için bir kap içerisinde kaynamış suyu odaya koymanın faydası vardır. Odanın havasını nemlendirmek grip virüslerinin çoğalmasını önler, boğazın kuruyup mukoz zarının tahriş olmasını ve burnun tıkanmasını önler.

Evde Grip Tedavisi Yorumları

soru

Özer

30 Nisan 2024 Salı

Merhaba özellikle Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkan grip bize çok sıkıntı oluşturmaktadır bu enfeksiyonel hastalığı Hastaneye gitmeden Ev ortamında kendi imkanlarımızla tedavi etmemiz mümkün müdür Bu konuda bize bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Acun

11 Eylül 2018 Salı

Grip salgını başladığında bol, Bol Cvitamini yönünde zengin olan limon, portakal, greyfurt tüketilmeli.Bolca kuru soğan yenmeli kuru soğan sinir sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlardan korur. Gün içinde 3-4 defa ekmek üzerine dilimler halinde konup yenmelidir.Grip salgını başladığında bolca sarımsak tüketilmeli sarımsağı bulunduğunuz odanın birköşesine koyduğunuzda evhalkına gribin bulaşmasını önlemiş olursunuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni