Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alzheimer Tedavisi Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer tedavisi: bu hastalık genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Bunamanın izlediği bir hastalıktır. Tüm bunama ile giden hastalıkları yüzde 50 ile 80'ni oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığı yaş ile artmaktadır. 60 yaşından sonra Alzheimere yakalanma olasılığı her 10 yılda iki kat artarak daha da fazla olmaktadır. Ülkemizde giderek yaşlanma nedeniyle gelecekte Alzheimer hastalarının sayısında daha fazla artış olacağı düşünülmektedir.


Alzheimer tedavisinde hastalığın tanısı nasıl konulur?


Alzheimer tanısının kurulmadan önce bunama tanısının ortaya konulması gerekmektedir. Birisine bunama tanısını koyabilmek için hafıza kaybı ile aşağıda maddeler dediğimiz birkaç bilişsel işlev kaybına nesnel olarak ortaya konulması gerekir. Bu da ancak laboratuvar testleri ile mümkün olmaktadır:
 • Konuşma ve anlama bozukluğu
 • Beceri kaybı
 • Tanıma kaybı
 • Yürütücü işlev kaybı
 • Planlama bozukluğu
Bunama tanısının ortaya konulmasından sonra Alzheimer hastalığının kriterlerini doldurup doldurmasını ortaya konmalı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bunamaya neden olan başka bir rahatsızlığın olup olmadığını ortaya konmasıdır; eğer başka bir rahatsızlık rastlanmaz ise Alzheimer hastalığı tanısı konulabilir. Ancak Alzheimer hastalığının kesin olarak tanısı hala beyin biyopsisi ya da otopsi ile yapılabildiği için hastalara yaşamları süresince kesin Alzheimer hastalığı teşhisi konmamaktadır.


Alzheimer hastalığının tedavisi nasıl yapılmaktadır?


Alzheimer hastalığın tedavisi üç basamakta özetlenebilir;

Eğitim ve destek olmak: birinci aşamada hasta ile yakınları ustalık hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Hastanın unutkanlığın ve kafasında meydana gelen karışıklığı arttırabilecek başka kullandığı ilaçların kısıtlanması ya da tamamen kesilmesi önerilmelidir. Hastalığın erken dönemde bile olabilecek kaybolma, tehlikeli şeyler unutma davranışların kontrol altına alınması ve hastalığın gerekli ortamlarda gözetimli şekilde davranışlarını kontrol edilmesi gerekir. Hastanın başkalarını tehlikeye atabilecek şekilde araç kullanmasını engelleme ya da gözaltında denetlemeliyiz. Aile bireyleri ve hasta arasındaki ileride meydana gelebilecek Vesayet sorununu gündeme gelebileceğini düşünerek ve gelecek beklentinin ne olduğu etraflıca değerlendirilmelidir.


Alzheimer hastalığı ilaç tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığının seyrini değiştiren bir tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak hastaların yaşam standardını arttıran ve en son eve gelme suresini uzatan belirti giderici ilaçlar bulunmaktadır. Mum başında beyindeki asetilkolin seviyesini arttıran kolesterol inhibitörleri kullanılmalı ve bu grupta onay almış 4 tane ilaç bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla takrin, donepezil, rivastigmin, galantamin isimli ilaçlardır. Yalnızca takrin yan etkileri yüksek olduğu için kullanılmamaktadır. Bu gruptaki inançlar Sana müziği Unutkanlığın azaltmak için değil ayrıca hastanın hırçınlık, asabiyet ve hemen Üzülme gibi davranışsal belirtilerin de düzelme sağlayabilmektedir. Bu ilaçların en sık yan etkisi bulantı kusma ve ishal olmaktadır.


Destek verme

Alzheimer tedavisin de hastalığın zihinsel yetkilerin kaybı tek belirti değildir. Hastaların yüzde ellisine depresyon yüzde otuzunda hırçınlık yüzde atmışında ise halüsinasyonlar gibi psikiyatrik bulgular görülmektedir.

Alzheimer Tedavisi Yorumları

soru

Veli

06 Eylül 2018 Perşembe

Alzheimer hastalığın hastalar üzerinde geçmişte yaşanan birçok durumu unutturduğunu hatta 5 dakika önce bile hastaların ne yaptığını unuttuğunu duymuştum. Bununla birlikte bazı anıları ise oldukça detaylı bir şekilde hatırladıklarını okumuştum. Bu durumun sebebi ne olabilir? Kişinin yaptıklarını unutup hafızasında 40 yıl öncesine kadar yer edinen bilgiyi hatırlamasının sebebi ne olabilir?

Cevap yaz
cevap

Zeynep

25 Ekim 2018 Perşembe

Hastamız hastalığın başındaysa eski anılarını net hatırlayabilir. Fakat zaman geçtikçe eski anıları da silikleşmeye başlar son evrelerine doğru bir kaç kelime hariç konuşamamaya ve elbiselerini bile giyememeye başlar.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

Topuk dikeni bitkisel tedavi, topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında zamanla çıkıntı meydana gelmesi olarak tanımlanabilir. Topuk altındaki kemikte zamanla kalsiyum ya[...]

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi Tendinit Nasıl Tedavi Edilir?

Tendinit Tedavisi, Tendon, kaslar ve kemikleri birbirine bağlayan lifli yapıdır. Tendinit (Tendon iltihabı) kuvvetli lifli yapının zarar görüp iltihaplanması ve şişme me[...]

Mide Kanaması Tedavisi Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Kanaması Tedavisi Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Kanaması Tedavisi, Mide kanaması çoğu kez mide duvarının darbe alması sonucunda meydana gelmektedir. Uzun zamandır fark edilmeyen mide kanaması ise çok yoğun bir ş[...]

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Böbrekte protein kaçağı tedavisi, böbreklerde protein kaçağının olması proteinüri ya da mikroalbuminüri, idrar örneklerinde protein miktarının normaldeki düzeylerin[...]

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi; bir diğer ismi Hicamat olarak da geçen Hacamat Tedavisi, iki omuzun arasından, sırt ve başın arka tarafından ya da vücudun herhangi başka bir yerinden te[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6