İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu tedavisi: (İBS) İrritabl bağırsak sendromu rahatsızlığı kalın bağırsağı etkileyen bir hastalıktır. Sıklıkla karın ağrısı, kramplar, gaz şişkinliği, kabızlık ve ishale sebep olur. Rahatsız edici bu belirti ve bulgulara rağmen kalın bağırsakta (Kolon) kalıcı hasarlara yol açmaz. İrritabl bağırsak sendromu olan çoğu birey yaşamlarında yaptıkları değişikliklerle düzelme görüldüğü belirlenmiştir. İrritabl bağırsak sendromu olan az sayıdaki hastada inatçı olmakta ve uzun süre devam ettiği gözlemlenmiştir.

İrritabl bağırsak sendromunun kaynağı kesin olarak bilinmemektedir. Bağırsak iç yüzeyi kas katmanları ile kaplıdır; ritmik olarak kasılıp mideden gönderilen besinlerin bağırsak vasıtasıyla rektuma ulaşmasını sağlamaktadır. İrritabl bağırsak sendromu rahatsızlığında kaslardaki kasılmalar daha güçlü olabilir ve normalden uzun sürebilir. Besinler şişkinlik, gaz ve ishale sebep olarak daha hızlı biçimde bağırsaklardan geçer.

İrritabl bağırsak sendromunun kesin sebebi bilinemediğinden uygulanan tedavilerde hastayı rahatlatmaya ve gün boyunca yaşanacak rahatsızlıkları gidermeye yöneliktir. Genellikle, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılması ve stresin etkili şekilde kontrol edilmesi ile İrritabl bağırsak sendromu belirtileri giderilmektedir.


Rahatsızlığı artıracak yiyeceklerden uzak durma


İrritabl bağırsak sendromu hastalarının bireyden bireye değişmekle birlikte bazı yiyeceklere karşı hassasiyet gösterdiği gözlenmiştir. Bu sebeple rahatsızlığı arttırdığı şüphelenilen yiyecekleri belirleyerek bu yiyeceklerden uzak durmak yarar getirecektir. Hekime danışmadan özellikle ana besin ögelerini kesmek vücudu güçsüz bırakabilir.


İrritabl bağırsak sendromunda dikkat edilmesi gerekenler


Sık sık ama az yemek yeme: Sindirim sistemini büyük oranda yoracak ana yemekler yerine kısa aralıklarla ama az yemeye gayret edilebilir. Böylece üç ana öğün ile çok yeme yerine, öğünleri bölerek güne yayabilir. Akşam yemeği en hafif öğün olmalı, yemeği uyku saatinden iki-üç saat önce yemek rahatlatıcı olacaktır.

Düzenli yemek yeme: Yemek zamanlarının düzenlenmesi ve öğün atlamadan beslenme, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kahvaltı, bağırsakları çalışmak üzere uyaran önemli öğündür. Bu sebeple küçük bir sandviç ya da bir meyve ile bu öğünde mutlaka bir şeyler yenmelidir.

Bol su içme: Su, kabızlığın önlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu hastaların çoğunlukla yaşadığı ishal de sıvı kaybını artırmaktadır. Bu yüzden gün boyu en az 8-10 bardak su içerek sindirime yardımcı olunmalıdır.

Gaz yapan yiyeceklerin tüketimi: Özellikle yoğun gaz şikâyeti olan İrritabl bağırsak sendromu hastaların, baklagilleri, bezelye, fasulye, nohut gibi yiyecekleri daha az tüketmesi şikâyetleri azalmasını sağlar.

Daha çok egzersiz yapma: Egzersiz yapmanın irritabl bağırsak sendromu şikâyetleri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca hareketi artırarak, yüzme, yürüyüş, hafif koşular gibi aktivitelere vakit ayırması hem şikâyetleri azaltacak hem de sağlıklı yaşam dengesinin korunmasında yardımcı olacaktır.

Stresten uzak durma: Stres, yoğun günlük yaşamın bir parçası halini aldıysa da küçük tedbirler ile yaşamdan uzaklaştırmamız gereken tartışılmaz bir gerçektir. Özellikle İrritabl bağırsak sendromunu önemli unsurları arasında bulunan stresten uzak durmak için yemekleri sakin ve yavaş yavaş yemek ve masaj iyi gelecektir.

Sigara ve alkol tüketimini ya bırakılmalı ya da sınırlı kullanımına dikkat edilmelidir.

İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Damar Genişlemesi Tedavisi

Damar Genişlemesi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Evde İshal Tedavisi Evde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Evde İshal Tedavisi Evde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Mantarı Tedavisi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Mantarı Tedavisi Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş tedavisi, birçok nedene bağlı olarak yapılan tedavilerdir. Diş için uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Diş çürüğü, diş kırıkları, çarp[...]

Alerjik Öksürük Tedavisi Alerjik Öksürük Tedavi Yöntemleri

Alerjik Öksürük Tedavisi Alerjik Öksürük Tedavi Yöntemleri

Alerjik Öksürük Tedavisi, Alerjik öksürük, alerji ile bağlantılı olarak kişinin sürekli olarak öksürmesi ve kişinin bu öksürüğe engel olamaması halidir. Bu durum[...]

Çene Geriliği Tedavisi Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Çene Geriliği Tedavisi Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Çene geriliği tedavisi, alt çene ya da üst çenenin olması gereken formda olmadığı durumlar uygulanan tedavi yöntemidir. Çene geriliği çok sık görülen bir durumdur. [...]

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda sinüzüt tedavisi: Çocuk olan hastalarda sinüzüt tedavisi yetişkinlerin sinüzüt tedavisine göre bazı farklılıklar gösterir. Tedavide kullanılan ilaçların[...]

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlık Tedavisi Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlık tedavisi, Kabızlık, insanın kendisi şişkin hissetmesini sağlayan son derece rahatsızlık veren bir sıkıntıdır. Genelde yeteli miktarda sıvı almamaktan, lifl[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6