Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Teli Tedavisi Diş Teli Nasıl Tedavi Edilir?

Diş teli tedavisi, diş üzerinde sıkça yapılan tedavilerden biridir. Dişlerimiz sindirim sisteminin bir parçası olmasının yanı sıra, konuşma şeklimizin belirlenmesinde ve estetik görünüş olarak da önemlidir. Hastaların diş teli tedavisi yaptırmak istemelerinin sebebi ya kendi estetik isteklerinden kaynaklanmaktadır ya da diş hekiminin uygun görmesi halinde uygulanmaktadır. Genetik olarak ya da sonradan oluşan sebeplerden ötürü diş yapısının çarpık olması kişiyi rahatsız edebilmektedir. Hatta gülmekten çekinme ve öz güven eksikliği dahi oluşturabilmektedir. Dişlerdeki düzensizlik konuşmayı bile etkileyebilmektedir. Ayrıca düzgün durmayan dişlerde fırçalama yetersiz olabilecektir. Buda diş plaklarının oluşmasına neden olarak başka diş eti rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilecektir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü diş teli tedavisi yapılmasına karar verilebilmektedir. Şimdi diş teli tedavisinin nasıl yapıldığına bakalım.


Diş teli tedavi süreci

 • İlk aşamada dişlerin tedaviye başlamadan önce kayıt işlemleri yapılır. Kayıt yapmanın amacı dişlerin ilk halleri üzerinden ölçümler yapılarak tedavi süreci için gerekli analizlerin oluşturulmasıdır. Ayrıca tedavi sonucunda dişlerinizin hem eski halleri ve yeni halleri karşılaştırılır hem de hatıra olarak kalabilir.
 • Bundan sonraki aşamada dişlerin tedaviye hazır hale gelmesi için temizlikleri yapılır. Diş telleri takılacağı zaman diş yüzeylerinin kuru olması gerektiği için yanak ve dudakların dişlerin yüzeyine değmesine engel olacak ekartör adı verilen bir plastik aparat kullanılır.
 • Sırada dişlere braket adı verilen kare şeklindeki diş telleri, özel yapıştırıcılar ile dişin üzerine yapıştırılır. Kullanılan yapıştırıcılar mavi ışıkta sertleşebilen formdadırlar. Bu işlem her dişin üstüne braket gelecek şekilde yapılır.
 • Braketleme işlemi bittikten sonra ekartör çıkartılır ve braketlerin orta kısmından geçen ince uzun tel braketlere lastikleri kullanılarak sabitlenir.
 • Bütün bu işlemler ağrı olmadan ve kısa sürede yapılır. Genellikle hastalar canlarının yanacağını düşünerek tedirginlik duymaktadırlar. İlk 1-2 hafta alışma döneminden sonra ağız tellere alışacaktır.
Diş telleri dişlere zarar veren aparatlar değildir. Ancak kullanım hataları sonucunda diş tellerinde kırılma meydana gelirse tekrar tekrar yapıştırma işlemi yapmak diş yüzeyine zarar verebilmektedir. Diş teli tedavisi süresince dişlere çok iyi bakılmalı ve doktorunuzun belirtiği fırçalama talimatlarına uymalısınız. İlk başlarda zor gelebilir ancak braketler arasında bakteri oluşumunu engellemek için bu disiplin şarttır.


Diş teli tedavisi bittiğinde diş tellerinin çıkarılması


Tedavi bitiminde diş tellerini çıkarmak için kullanılan özel malzemeler kullanılmaktadır. En fazla 10 dk. İçerisinde bütün dişlerinizden diş telleri çıkarılmış olacaktır. İkinci aşama ise dişlerin üzerinde yer alan yapıştırıcı artıkların temizlenmesidir. Yapıştırıcıların çıkarılması için diş minesine zarar vermeyen malzemeler kullanılmalıdır. Bu nedenlerden ötürü tüm aşamaları ile sağlıklı bir diş teli tedavisi için güvendiğiniz bir kliniği tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun. Tedavi sürecinizde başarılar.

Diş Teli Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Çil Tedavisi Çil Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Bitkisel Tedavi Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde bağımlılığı tedavisi, bağımlılık tedavisinde davranış değişikliklerinin hedef alındığı son derecede etkin tedaviler uygulanır. Bazı vakalarda başarıya u[...]

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr Tedavisi, Tiroit bezlerinde meydana gelen bir tür rahatsızlıktır. Zehirli guatr teşhisi konulduğu zaman ilk olarak hasta ister istemez korkar ve paniğe kapıl�[...]

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel tedavi, Elle yapıldığı için manuel tedavi adını almıştır. Vücutta hareket sistemi elemanlarından kas, bağ ve eklem bölümlerinin tesiri ile ortaya çıkan ağr[...]

Katarakt Tedavisi Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Tedavisi Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt Tedavisi, katarakt yaşlılık hastalığı da denilebilir. Çünkü genelde yaşlı insanların katarakt ameliyatı olduğunu duyarız. Katarakt ileri yaş guruplarında [...]

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi, Son kullanma tarihi geçmiş, saklama koşullarına dikkat edilmemiş veya üzerinde zehirli bakteri üremiş besinlerin tüketilmesiyle ortaya çıkan[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6