Bel Soğukluğu Tedavisi Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
22 Haziran 2024

Bel Soğukluğu Tedavisi Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu, tıptaki adıyla üretrit, gonore ve nongonokoksik üretrit olarak ikiye ayrılır. En yaygın görüleni bel soğukluğu mikrobu olan gonoredir. Gonorenin nongonokoksik üretritten farkı, bulaşma sonrasındaki kuluçka dönemi ve erkekte oluşan akıntı rengidir. Bel soğukluğu, kadın ve erkeklerde görülebilen, rahim ağzı, göz, idrar yolları, rektum ve üreme organlarına yerleşen bir bakteri çeşidinin sebep olduğu bir hastalıktır. Hastanın günlük yaşamını olumsuz etkilediği için acil olarak uzman bir doktora muayene olup bel soğukluğu tedavisi uygulanması gereklidir. Bu hastalık her iki cinste de akıntılı iltihaba neden olur ve tıpta gonore adı ile bilinir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir ve genellikle erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Kadınlarda belirti vermeyebilir ve taşıyıcı olarak kalabilirler. Bazen ise sarı veya yeşil renkte bir akıntı meydana gelir ve kötü koku oluşturur. Erkeklerde ise idrar yaparken yanma ve peniste akıntı gibi şikayetler belirir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

En önemli unsur hastalığın hangi türde olduğudur. Genellikle %30-70 oranında gonore enfeksiyonu üstüne devam olarak nongonokoksik üretrit yerleşir. Bu sebepten dolayı tedavide gonore ve nongonokoksik üretritin kombine tedavisi uygulanır. Bu şekilde yapılan tedavi daha iyi sonuç verir. Gonore türü enfeksiyonda penisilin grubunda bulunan antibiyotikler 7-14 gün süreyle ağızdan alınır. Antibiyotik kullanımı sırasında yeşilimsi ve sarımsı akıntı kesilmezse, akıntının rengi şeffaf hale dönüşürse, bu durumda bel soğukluğuna nongonokoksik üretritin de eklenmiş olduğu düşünülür. Bu durumda tedaviye ek olarak tetradoks grubunda antibiyotik ile devam edilir. Eğer ilk başta enfeksiyonun ilave olacağı düşünülürse, iki grup ilaç birlikte 14-21 gün arasında kullanılarak tedavi devam eder. Uygulanan tedavi eşlere birlikte yapılmalıdır, çünkü eşler arasında cinsel ilişki sürdüğü sürece hastalığın tedavisi sağlıklı sonuç vermez. İki eşin birden tedavi görmesi gereklidir. Bu rahatsızlık bulaşıcı olduğu için eş sağlıklı bile olsa aynı zaman diliminde ona da tedavi uygulanmalıdır.

Bel Soğukluğu Tedavisi İhmal Edilirse

Bu hastalık ihmal edilirse veya tedavi düzgün yapılmazsa zamanla kronikleşebilir. Bu aşamada akıntı bir süre geçer gibi olur ama bu durum hastayı yanıltır. Kronikleşmiş olan bel soğukluğu tekrarlayabilir. Bu da zamanla erkeklerde idrar yolu darlıklarına sebep olur ve işeme sorununu meydana getirir. Ayrıca döl yolunda ve testiste iltihap oluşursa ilerleyen aşamada kısırlık sorunu gündeme gelebilir. Bel soğukluğu hastalığı çok eşli olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Bel soğukluğu tedavisi için uzman bir doktora muayene olunmalı ve kesinlikle tedavi ihmal edilmemelidir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reflü Bitkisel Tedavi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Bitkisel Tedavi Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Mantar Tedavisi Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?

Sülük Tedavisi Sülük Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Epilepsi Bitkisel Tedavi

Güncel

İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi

İrritabl Barsak Sendromu Tedavisi