Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Guatr Tedavisi Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr, boynumuzun ön alt kısmında yer alan tiroit bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Guatr tedavisi, bu sorunun giderilmesi amacıyla uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. Guatr hastalığına çoğunlukla sularında yeterince iyot bulunmayan bölgelerde rastlanmaktadır. İyot yetersizliğine karşı kullanılan tuzlara iyot eklenmesi etkili bir yöntemdir. Yeterli miktarda iyot takviyesi ile guatr hastalığının toplumda yayılması ciddi olarak azaltılabilir.

Guatr Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Medikal Tedavi

Guatrın ilaç ve radyoaktif iyot ile tedavi edilmesidir. İlaç tedavisi genellikle hormon seviyelerini düzenlemek amacıyla kullanılırken, radyoaktif iyot tedavisi tiroid hücrelerini küçültmek için kullanılır.

Cerrahi Uygulamalar

Guatrın hipertiroidi yani halk arasında zehirli guatr olarak isimlendirilen türünde kullanılan ilaçlar ve radyoaktif iyot tedavisinin yanında, ameliyat da tedavinin bir diğer kolu olarak yer alır. Cerrahi müdahale, tiroit bezinin bir kısmının veya tamamının çıkarılmasını içerir.

Guatr Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Guatr tedavisinde, tiroit bezinin tamamen büyüdüğü ya da içinde nodüllerin oluştuğu durumlarda ameliyat kaçınılmaz bir seçenek halini alabilir. Ancak her guatr hastalığı ameliyatla tedaviyi gerektirmez. Bir guatr vakasında ameliyatı düşünmek için aşağıdaki sebepler göz önüne alınmalıdır:

  • Boyunda büyüyen guatrın oluşturduğu estetik problem.
  • Büyüyen guatrın ya da nodüllerin soluk borusunu veya yemek borusunu sıkıştırması nedeniyle oluşan şikâyetler.
  • Guatr yüzünden ortaya çıkan hormon dengesizliği ve bu hormon dengesizliğinin ilaç tedavisi ile giderilememesi.
  • Guatrda kanser tespit edilmesi ya da kanser şüphesinin yüksek olması.

Guatr ameliyatı sırasında tiroit bezi duruma göre tek ya da çift taraflı çıkarılabilir. Ameliyat türü, hastanın durumuna ve operatörün uygulayacağı tedavi çeşidine ya da hangi hastalığa yönelik olarak operasyon yapıldığına göre şekillenir. Guatr ameliyatları günümüzde güvenle uygulanan ve yüksek başarı oranına sahip operasyonlardır.

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi guatr ameliyatında da riskli durumlar gelişebilir. Bunlar arasında halk içinde en çok bilineni ve en sık rastlanabilecek olanı ise ses tellerini uyaran sinirler ile yakın ilişkileri nedeniyle bu sinirlerde ortaya çıkabilecek hasardır. İyi bir cerrahi müdahale esnasında bu hasarın ortaya çıkma ihtimali %1'in de altındadır. Operasyon bölgesinde kanama ve paratiroid bezlerinin zarar görmesi ya da kanlanmada bozulmaya bağlı olarak geçici ya da kalıcı kalsiyum dengesinde bozulmalar gözlenebilir. Bu tür durumlar da yine deneyimli operatörlerin ellerinde %1'in altında görülen komplikasyonlardandır.

Hastaları çok tedirgin eden ve en çok sorulan sorular arasında yer alan sorulardan biri de hastalığın guatr tedavisi sonrasında tekrar edip etmeyeceğidir. Guatr operasyon sırasında eğer çift taraflı ve bezin tamamını çıkaracak şekilde alınmış ise hastalığın tekrar etme ihtimali yoktur.

Guatr Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi