İnsülin Direnci Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İnsülin Direnci Tedavisi

İnsülin direnci tedavisi, pankreasta üretilen insülin hormonu daha sonra kana karışır. İnsülin karbonhidrat, protein ve yağların kullanımında, büyümenin düzenlenmesinde etkili bir rol üstlenmiştir. Bu görevleri yapabilmek içinde hücre yüzeylerinde bulunan insülin reseptörlerine bağlanır. İnsülin hormonun yaptığı bu göreve hücre kapısındaki zil ya da kapıcılık gibi yakıştırmalar yapılabilir. Vücuda alınan besinler önce karaciğerde parçalanmakta, sonra önemli bir kısmı glikoz zerresi şeklinde kana gönderilmektedir. Kan yardımıyla hücre zarından geçen moleküller, hücre içine girebilmek için yardım alırlar. Yani insülin bunların hücreye girişini sağlar. Hücrelerin insüline duyarsızlaşması sonucunda insülin direnci gelişir. Bu durumda ihtiyaçlar için daha fazla insülin gereksinimi doğar. Bu durumda pankreasta daha çok çalışarak, daha fazla insülin üretmeye başlar. Bu aşırı çalışma sonucunda kandaki insülin değerinde yükselme olur. Kişinin göbek bölgesinde yağlanma, kan basıncı yükselmesi, kolesterol değerlerinde farklılık gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Buna metabolik sendrom adı verilir. Zaman içinde hücrelerin insüline karşı duyarsızlığı da artar. Pankreasın daha fazla çalışarak yorulması, aynı zamanda hücrelerde yetersizliğe yol açar. Kişinin kan şekeri değeri yemek sonrasında yükselirken, insülin direnci oluştuğunda açlık zamanında da yükselme olur. Kişi bu aşamada Tip2 diyabet hastası olabilir. Bu olumsuz etkileri nedeniyle insülin direncinin mutlaka tedaviyle iyileştirilmesi gerekir. Fazla kilolarından yakınan kişilerde, insülin direnci olup olmadığı araştırılmalıdır.

İnsülin direnci tedavisi nasıl olur?

İnsülin direnci tedavisinde iki aşama olur. Tedavide öncelikle vücudun insülin ihtiyacını azaltmak, bundan sonra da hücrelerin insüline daha duyarlı hale getirilmesini sağlamak gerekir. İnsülin direnci olan kişilerin beslenme programı yeniden planlanmalıdır. Beslenmede az ve sık yemeye özen göstermek, öğün atlamamak, aç kalmamak gibi kurallara uymaları gerekir. Vücudun insülin ihtiyacının azaltılması içinde, karbonhidrat alımı en az seviyeye düşürülmelidir. Karbonhidratların hızla parçalanması, daha hızlı emilmesi nedeniyle insülin direnci yükselir. Karbonhidrat içeren yiyeceklerin glisemik indeksi yüksek olur. İşlenmemiş şeker, mısır ve patates içeren besinler, fruktoz şurubu olan besinler, karpuz, keke, bisküvi, muz, incir gibi yiyeceklerde tedavide tüketilmemelidir. Yiyecekler glisemik indeksi düşük olanlar arasından tercih edilmelidir. İnsülin direnci tedavisinde başarılı olmak için en etkili yöntem kilo vermektir. Eğer mevcut kilodan %5 oranında verilirse, insülin direnci kırılır. Eğer %10 oranında kilo verilirse insülin direnci problemi ortadan kalkar. Kişinin kan şekeri dengelenir, iyi kolesterolünde yükselme olur, kan basıncı düşer, trigliserit değeri normale iner. Kilo verilmesi, düzenli egzersiz yapılması halinde, glikoz hücre içine daha fazla girer, hücrelerde insülin direnci düzelir. Kişilerde şeker hastalığı riski azalır. Sadece diyet yapmak, sadece ilaç kullanmak insülin direnci tedavisi için yeterli değildir. Tedavide düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Bunun için doktorun önerdiği egzersizler yapılabilir. Tempolu yürüme, merdiven inip çıkma, yüzme, bisiklet binme gibi sportif çalışmalar insülin direnci tedavisi için çok faydalıdır.

İnsülin direnci tedavisi başarılı olursa
  • Kişilerin kan şekeri yükselmez ve diyabet hastalığı riski çok azalır
  • Kilo kontrolünde herhangi bir sorun yaşanmaz. Fazla kilolar daha kolay verilir, verildikten sonra da tekrar kilo alınmaz.
  • Kan basıncı olması gerektiği gibi dengelenir
  • Tatlı krizleri, sinirlilik hali, terleme, çarpıntı, uyku problemleri gibi hipoglisemi nedeniyle yaşanan sorunlar ortadan kalkar
  • Kan yağları normal değerlerine gelir. Total kolesterol değeri düştüğü için, iyi kolesterolde yükselme, trigliserit değerinde normal seviyelere iniş olur. Dolayısıyla kişilerdeki karaciğer yağlanması problemi de ortadan kalkmış olur. İnsülin direnci tedavisi ihmal edilmemelidir. Tedaviden sonra hastalar kendilerini o kadar rahatlamış hissederler ki, aradaki farkı anlayabilirler.

İnsülin Direnci Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Sistit Tedavisi Sistit Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmi Tedavisi Aritmi Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmi Tedavisi Aritmi Nasıl Tedavi Edilir?

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?

Gonore Tedavisi Gonore Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Güncel

Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişte Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güncel

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Tedavisi Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?