Bağırsak Kanseri Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak kanseri tedavisi: Bağırsak kanseri kolon, rektum ve sindirim sisteminin kalın bağırsak kısmını oluşturmaktadır. Bağırsağın son 20 cm'lik kısmına rektum denmektedir. Rektumdan ince bağırsaklara kadar olan kısmına ise kolon adı verilmektedir. Kolondan başlayan kansere kolon kanseri denmektedir. Rektumdan başlayan kansere ise rektal kanser denmektedir. Bağırsak kanseri adı altında bulunan kolon ve rektum kanseri organların iç yüzeyini örten tabakayı oluşturan hücrelerden meydana gelip gelişmektedir.

Kişide oluşan bağırsak kanseri kişide birçok probleme yol açmaktadır. Karında dolgunluk hissi, karın bölgesinde oluşan kramp tarzı ağrılar yaşanması, iştah kaybı, nedeni açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kişide devamlı olarak var olan yorgunluk ve halsizlik hissi, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik yaşanması, dışkıda kan görülmesi, nedeni açıklanamayan kontrolsüz kilo kayıpları bağırsak kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. Bağırsak kanseri tanısı ise kişinin doktora gidip gerekli kontrolleri yaptırması ile açığa çıkan bir durumdur. Bağırsak kanseri tanısı günümüzde çok kolay bir şekilde konmaktadır. Yapılan kolonoskopi ile hastanın bütün bağırsakları görüntülenir. Bakılma sırasında polip kişide var ise incelenmek için alınır. Risk altında olduğu düşünülen kişiler ve polip alınan kişiler kolonoskopi ile devamlı kontrol altında tutulur. Doktorun gerekli gördüğü kişiler sıklıkla incelenir ve kontrol altında tutulur. Bağırsak kanserinde diğer bir tanı yöntemi ise video ile görüntüleme yani sigmoidoskopidir. Bağırsağın kolon bölgesinde incelemeler yapılır. Ayrıca kişide gaitada gizli kan araştırılması da yapılmaktadır. Yani dışkıda kan arama yöntemi uygulanarak saptanması zor olan az miktardaki kanamalar bu yöntem ile saptanır. Bu yöntemlerin dışında gerekirse bağırsaktan parça alınarak incelenme yapılır.

Bağırsak kanseri tedavisinde izlenen yollar

Öncelikle bağırsak kanseri ameliyat edilecek aşamada ise öncelikle cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulaması tercih edilen tedavi çeşitleri arasında yer almaktadır. Bağırsak kanseri tedavisinde kullanılan yöntemler ve atılacak adımlar tümörün yerleştiği yere ve tümörün evresine göre farklılık gösterir. Bağırsak kanseri tedavisine başlanmadan önce hastada kanserin evresi ve tümörün yerleştiği yer tespit edilip ona göre tedavi başlatılmalıdır. Ayrıca kişide uygulanacak tedavinin yan etkileri hakkında, tedavinin normal yaşam üzerine olan olumsuz etkileri hakkında, tedavinin maliyeti ve tedavinin gidişatı hakkında kişiye bilgi vermek gerekir.

Bağırsak Kanseri Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Rahim İltihabı Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Vertigo Tedavisi Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo Tedavisi Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Tedavisi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?