Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir?
20 Haziran 2024

Ürtiker Tedavisi Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir?

Ürtiker Tedavisi:

Ürtiker, alerjik bir deri hastalığıdır. Halk arasında kurdeşen olarak da bilinir. Ürtiker, ciltte hafif kabarık, ödemli, kızarmış ve küçük bir sinek ısırığı boyutunda görülür. 10-15 cm ya da daha geniş alanlara kadar değişebilen boyutta kaşıntı yapan alerjik bir deri sorunudur. Ürtikerin egzamadan farkı, egzamada deri kuruluğu veya kaşıntı izleriyle daha kronik bir durum söz konusuyken, genellikle akut ürtikerde deride aniden bir kabarma ve döküntü türü söz konusudur. Bu döküntü durumu 6 haftaya kadar sürerse ‘akut ürtiker' denir. Eğer altı haftadan uzun sürerse ve bu rahatsızlık hala geçmemişse bu “kronik ürtiker” grubuna girer. Akut ürtiker daha fazla çocuk ve genç erişkin hastalığı iken, kronik ürtiker ise erişkin hastalığı olarak görülmektedir. Kronik ürtiker tipi, iyileşmeyen ürtiker tipidir. Akut ürtiker ise tedavi ile geçen ancak, bilahare tekrarlayabilen türdeki döküntüdür. Ürtikerle birlikte ‘anjiyo ödem' adı verilen bir tablo da görülebilir. Bedende oluşan ve yaygın olan ödeme ‘anjiyo ödem' denir. Bu vücudun her tarafında görülebilir, ancak en fazla dudak çevresi, göz kapakları, testisler ve genital bölge gibi derinin daha ince olduğu alanlarda görülür. Ürtiker ile anjiyo ödem sık olarak birlikte görülen bir hastalıktır. Ürtiker tedavisi, buna neden olan faktörün uzaklaştırılması ya da durdurulması ile yapılır.

Ürtiker Tedavisi Yapılması:

Ürtiker tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle hastanın ürtikerinin sınıflandırılması gerekir. Fiziksel bir ürtikerde tedavi başlangıcı, bu etkenlerin rahatsızlığı tetiklemesinin nasıl olduğunun açıklanmasıyla başlar. Laboratuvar araştırmalarına gerek kalmadan, bu etkenlerden uzaklaşmak atakları azaltmayı sağlar. Antihistaminikler faydalı da olsa, bazı hastalara etkisiz kalabilmektedir. Bu hastaların uygun alerjenler yardımıyla cilt testleri yaparak, dikkatli olarak incelenmesi gerekir. 6 haftadan az süreli rahatsızlıklarda tetkiklere gerek kalmaz. Ancak kronik rahatsızlıklarda bu durumun uzun sürme sebebinin açıklığa kavuşturulması, rahatsızlığın kanser yahut başka bir hastalığın belirtisi olmadığının tespit edilmesi gerekir. Hastanın öyküsü ve fiziksel muayenesi sonucu elde edilen verilere göre uygun tetkikler yapılır. Kronik ürtiker ve anjiyo ödem hastaları aşırı sıcaklar, aşırı yorgunluk, alkol ve aspirin gibi ilaçlardan uzak durması lazımdır. Ilık bir duş, yulaf banyosu ve buz uygulaması hastaları geçici olarak rahatlatır. Genel olarak ürtiker seyri iyi olan bir hastalıktır. Uzun sürmesi durumunda dahi altında önemli bir rahatsızlık ender olarak görülür. Burada önemli olan bu hastaların kendilerini kontrol altına almalarıdır.

Tedavide Antihistaminikler Kullanma:

Semptomların yaygın bir şekilde görülmesi durumunda, bu durumun baskı altına alınması için, hastaların her gün bu ilaçları kullanması gereklidir. Geceleri aşırı kaşıntılara neden olan ürtiker uykuyu etkilerse, hastanın yatmadan önce sedatif antihistaminik alması yararlı olabilir. Bu ilacın sabahları uyuşukluk yapma etkisi olabilir. Ağır geçen ataklar için sabah sedatif olmayan antihistaminik, geceleri ise sedatif olanlar içilebilir.

Ek Tedavi Yöntemleri:

  • Soğuk kompres uygulaması: Kaşıntıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Nemlendirici kremler: Derinin kurumasını önleyerek kaşıntıyı hafifletebilir.
  • Kaşıntıyı önleyici losyonlar: Kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Stres yönetimi: Stres, ürtiker semptomlarını artırabilir, bu nedenle stres yönetimi teknikleri önemlidir.
  • Alerjenlerden kaçınma: Bilinen alerjenlerden kaçınmak, semptomların tetiklenmesini önleyebilir.

Ürtiker Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Astım Bitkisel Tedavi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Bitkisel Tedavi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Güncel

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Güncel

Oksijen Tedavisi Oksijen Nasıl Tedavi Edilir?

Oksijen Tedavisi Oksijen Nasıl Tedavi Edilir?