Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Kolit Tedavisi Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Kolit Tedavisi; Kolit hastalığı kendi içerisinde birçok türden oluştuğundan dolayı, hastalığın türüne göre tedavi edilmektedir. Tıbbi tedavilerin yanı sıra doğal kolit tedavisi olarak adlandırabileceğimiz diyetlerle, tedavi desteklenebilmektedir.

Tıbbi Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?
  • Ülseratif kolit hastalığının nedeni tam olarak bilinmediğinden dolayı tamamen iyileştirici bir tedavisi bulunmamaktadır. Devamlı olarak doktor kontrolünde kullanılacak olan ilaçlar, hastalığın belirtilerinin hafiflemesinde ve hastalığın baskılanmasında büyük rol oynamaktadır. Hastalığın ciddiyetine bağlı, oral tablet veya makattan lavman tedavisi de uygulanabilmektedir. Bu ilaçların yetersiz olduğu durumlarda vasküler veya ağız yoluyla kortikosteroid tedavisi ek olarak uygulanmaktadır. Nadiren çok ağır ülseratif kolit vakalarında ise cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyon ile kalın bağırsak yerinden alınır.
  • Bir başka kolit rahatsızlıklarından biri olan Crohn hastalığı, öz bağışıklık sistemi hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu nedenle genellikle bağışıklık sistemi çalışmasını baskılayacak olan ilaçlar ile kolit tedavisi sürdürülür. Crohn hastalığına bağlı kolit tedavisinde çoğunlukla azatioprin etken maddeli olan ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaç maddesini kullanan kişiler belli aralıklarla kan tahliline tabi tutulmaktalardır. Bunun sebebi, azatioprin etken maddeli ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığından dolayı, vücut savunmaları tehdit altında kalmaktadır. Bu ilaç, çok nadir de olsa kansere neden olabilmektedir. Azatioprin ilacı, vücut içerisinde etkisini yaklaşık olarak 3 ayda göstermektedir. Vücut ağırlığına bakılarak dozajı ayarlanır. Aynıca crohn hastalığına bağlı kolitin tedavisinde antibiyotik de kullanılmaktadır. Ayrıca crohn hastalığının sebep olduğu safra ve böbrek taşlarına engel olmak amacıyla kolesterol ilaçları da kullanılmaktadır. Eğer bütün bu yöntemler işe yaramıyor ve ilaçlardan yanıt alınamıyor ise Türkiye'de yeni uygulamaya girmiş olan “aferez” isimli kanın filtrelenmesi yöntemi kullanılmalıdır.
  • Spastik kolit tedavisinde iltihap giderici ilaçlar genellikle kullanılmamaktadır. Bu ilaçların yerine hastanın belirtilerine bağlı olarak ilaçlı bir kolit tedavisi planlanır. Bu hastalıkta kabızlık şikâyeti çoğunlukla kolay iyileştirilir ve bağırsaklardaki hassasiyetler kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak spastik kolit tedavisinde en önemli unsur stresten uzak kalmaktır. Bu konuda gerekir ise bir psikiyatri uzmanına başvurularak destek alınmalıdır.
  • Misroskobik kolit tedavisi tam olarak sağlanamamaktadır ancak uygun ve düzenli bir beslenme programı ile tedavi sağlanmaktadır. Bu tür kolit tedavisinde hastanın beslenme tarzını değiştirerek şikâyetlerinin iyileştirilmesi beklenir.
  • Mikrobik yani bulaşıcı kolit tedaviside antibiyotiklerin önemli bir yeri bulunmaktadır. Mikrobik kolite neden olan mikrop, bakteri veyahut toksin yok edilerek hastalık kontrol altına alınmaktadır.
  • İlaç alerjilerine bağlı olarak gelişen hemorajik kolit tedavisinde hastanın alerjisi olduğu ilaçların kullanılması bırakılır. Bu şekilde bir kolit tedavisi izlenir.
  • Bağırsak-damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen istemik kolit tedavisi hastalığın ciddiyetine göre farklılıklar göstermektedir. İlk öncelik olarak bağırsaklar içerisinde kan akışını sağlayan damar açıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Daha sonrasında bu ilaçlara takviye olarak antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. İlaç tedavisine yetersiz yanıt alınır ise damar tıkanıklığını önlemek amacıyla ameliyat uygulanır.
  • Radyasyon koliti aslında radyoterapi uygulamasının yan etkisi olarak ortayaçıkmaktadır. Kanseri tedavi etmek amacıyla uygulanan radyoterapi tedavisi bittiğinde, kolit hastalığına bağlı şikâyetler de ortadan kalkacaktır.

Kolit Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Blefarit Tedavisi Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?

Blefarit Tedavisi Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz Felci Tedavisi Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Tavuk Hastalıkları Bitkisel Tedavi

Güncel

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Güncel

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Tedavisi Varis Nasıl Tedavi Edilir?