Talasemi Tedavisi Talasemi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Talasemi Tedavisi Talasemi Nasıl Tedavi Edilir?

Talasemi Tedavisi: bu hastalığın tedavi yöntemi hastalığın derecesine bağlıdır. Alfa ya da beta talasemi taşıyıcısı olan hastalarda genellikle tedaviye dahi gerek duyulmaz. Ancak orta ve ağır dereceli anemiler de ise kesinlikle tedavi gerekir. Bu tedavinin üç standardı vardır. Bunlar;
 • Kan Transfüzyonu
 • Demir Şelasyonu
 • Folik Asit Tedavisi
Yeni tedavi olanakları konusunda çalışmalar sürmektedir. Ancak bunların çoğu test aşamasında olup, çok az kullanılırlar.

Kan Transfüzyonu: Kırmızı kan hücrelerinin transfüzyonu orta veya şiddetli talasemili hastalarda ana tedavidir. Bu tedavi yönteminin gayesi hastalara normal hemoglobin ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin verilmesi amaçlanır. Kan nakil işlemi sırasında, kanın verilebilmesi için damara iğne batırılır. (İntravenöz-İV). Kan verilme süresi genelde 1-4 saat sürer.

Kırmızı kan hücreleri yaklaşık olarak yalnızca 120 gün yaşar. Bu sebeple sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin düzeyini korumak için transfüzyon gerekebilir. Şayet hemoglobin H hastalığı veya beta talasemi intermedia mevcutsa, her zaman olmasa da ihtiyaç duyulduğu zaman kan nakli gerekebilir. Mesela, yorgunluğa neden olacak şiddetli kansızlık veya enfeksiyon durumlarında kan gerekebilir.

Talasemi Majorun olan hastaları ise derli toplu kan transfüzyonuna ihtiyaçları vardır (Genelde her 2 4 hafta). Bu nakiller normal hemoglobin ve kırmızı kan hücre seviyesinin korunmasına yardım eder. Kan nakli hastaların kendisini daha iyi hissetmesine, normal etkinliklerden mutlu olmasına ve erişkinlik haline ulaşmalarına yardım eder. Bu tedavi türü yaşamsal bir öneme sahiptir. Fakat transfüzyonla bulaşan enfeksiyonlar (Sifiliz, Hepatit, AIDS) açısından büyük tehlike taşırlar. Bununla beraber kan bankalarında bu testler çok büyük bir dikkatle yapılır.

Demir Şelaşyonu: Kırmızı küreler içindeki hemoglobin demir bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple kan nakli sırasında hastalara önemli miktarda demir yüklenmesi yapılır. Fazladan yüklenen demirin vücuttan atılması konusu ile ilgili mekanizmalar çok yetersizdir.

Fazla demir Kalp, Karaciğer gibi dokularda birikir ve burada hasara sebep olur. Bu hasarın düşürülmesi için hastalara demiri bağlayan (Şelatör) ilaçlar verilir.
 • Desferoksamin: demiri bağlayan sıvı formdaki bir ilaçtır. Hastalara damar yolu veya cilt altından verilir. Hastalara bu ilaç genelde infizyon pompası denilen bir pompa yardımıyla ile geceleri uyurken verilir. Bu tedavi çok zaman alıcıdır, bazı durumlar da ağrılı olabilir. Yan etkileri olarak görme ve işitme ile problemlere yol açabilir.
 • Deferasiroks: Günde bir defa oral olarak alınır. Yan etkileri baş ağrısı, kusma, bulantı, diyare, eklem ağrısı ve halsizliktir.
 • Deferibron: Başka bir oral şelatördür.
Folik Asit Tedavisi: Folik asit kırmızı kürelerin sağlıklı kalmasına yardım eden bir vitamindir. Demir şelasyonu, kan transfüzyonu ile standart olarak bu hastalığı taşıyan her hastaya verilmektedir.

Diğer Tedaviler: Hastalığın tedavisi için kullanılacak, yeni yöntemler şu an test aşamasında olup, çok az kullanılır.


Talasami Tedavisi İçin Kan, İlik ve Kök Hücre Nakli


Sağlıklı bir bireyden (Donör) alınan sağlıklı kan ya da kemik iliği nakli ile hastanın kemik iliğine sağlıklı kök hücreler transfer edilir. Kök hücreler kemik iliğinde kırmızı kan hücreleri ve diğer kan hücreleri üretir. Kök Hücre Nakli, talasemili hastalarda tek tedavi edici tekniktir. Bununla beraber kemik iliği nakli çok tehlikeli bir prosedürdür ve hastaların oldukça azı makul bir donör bulma ihtimaline sahiptir.

Talasemi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Astım Tedavisi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Tedavisi Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Tedavisi, Astım dış ortamda yer alan soğuk hava, çeşitli alerjenler ve sigara dumanına maruz kalma gibi etkileyen faktörler karşısında bronşların yani hava yoll[...]

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk Tedavisi, Halk arasında uçuk olarak bilinmekte olan ve tıp alanında herpes simplex olarak literatüre yerleşmiş olan bu hastalık türü hemen, hemen herkesin çok sık[...]

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği tedavisi hastanın yaşam standartlarını etkilemesi nedeniyle çok önemlidir. Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, dikkat bozukluğu şeklinde açığa ç[...]

Diş Kırılması Tedavisi Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Kırılması Tedavisi Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Kırılması Tedavisi, teşhis koymak için bir diş hekimini gerektirmeyecek şekilde bariz bir diş parçasının kaybını ifade eden kırılmaların tedavisini kapsar. Di�[...]

Zona Hastalığı Tedavisi Zona Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Hastalığı Tedavisi Zona Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Hastalığı Tedavisi: Zona hastalığı deride meydana gelen virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Zona hastalığı su çiçeği çıkarmış kişilerde görülür ve[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6