Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Parkinson Tedavisi Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Parkinson Tedavisi: Parkinson Hastalığı, İlk defa İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 senesinde titrek felç olarak tanımlandı. Beyinde hareket kontrolü yapan, hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelerden kimyevi maddeler salgılanır. Bu maddelerden biri dopamindir. Dopamin beyne gelen bilgiyi bir sinir hücresinden diğerine aktarma yapar. Böylece vücut dengesi sağlanır. Ancak bu hücrelerin bir kısmı tahrip olduğu ya da azaldığında dopamin salgılanamaz. İşte bu azalan dopaminden dolayı vücutta titreme, hareketlerde yavaşlama gibi vücut dengesinin bozulması ile ortaya çıkan bu hastalığa Parkinson hastalığı denilir. Parkinson tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşam kalitesi çok düşük olur.

Parkinson Hastalığının Tedavisi: Parkinsonun tedavi amacı, hastayı bağımsız, aktif, kendi başına işini görebilen hale gelmesinin sağlanmasıdır. Uygulanacak tedavi ile hastanın her hali düzelecek diye bir durum yoktur. Zaten Parkinson hastalığı için kullanılan çok fazla sayıda ilaç çeşidi yoktur. Bu ilaçlar ya eksik olan dopamini temin eder ya onun benzeri etki yapar yahut dopaminin parçalanmasını engelleyip, kullanımını yükseltir. Tedavi esnasında kullanılan bu ilaçlardan meydana gelebilecek yan etkilerin belirlenip, ortadan kaldırılması önemlidir. İlaçta yan etkisi görüldü diyerek, ilacı bırakmak veya doktor değiştirmek doğru olmaz. İlacı bırakınca, hastalık belirtileri tekrar ortaya çıkar. Doktor değiştirmek ise Parkinson tedavisi uzun süren bir hastalık olması nedeniyle, değiştirilen doktorun, bu hastalığın tekrar seyir ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olması zaman alacaktır. Bu da zaman kaybıdır. İlaç tedavisi ile titreme, kas sertliği, hareketlerde yavaşlamanın düzelme olasılığı yüksektir. Tam olarak düzelmese de azalma sağlar. Bununla birlikte donuk yüz ifadesi, konuşma, yazma bozukluğu ve terleme gibi sorunlar da düzelme olabilir.

Tedavinin bir diğer önemli noktası da psikolojik bakımdan hastanın kaybettiklerini, hastaya tekrar kazandırmaktır. Parkinson tedavisi içinaile ve doktorun bir arada emek göstermesi hastanın kendini daha iyi hissetmesini temin eder ve hastanın yaşam kalitesini arttırır. Aileden gördüğü desteğin katkısı tedavide çok fazla olacaktır.

Diyet yapmak, Parkinson hastalığını düzeltmez. Ama dengeli bir beslenme sağlık açısından faydalı olur. Diğer yandan bir vitamin tedavisi de bu hastalığa çare olmaz.

Parkinson Hastalığında Cerrahi Tedavi: Parkinson hastalığında cerrahi tedavi ilk olarak tercih edilmez. Ama hastalık düzelmiyorsa, ilaç kullanma işe yaramıyorsa cerrahi uygulama yapılabilir. Cerrahi olarak İki tür tedavi söz konusu olur. Hastaya öncelikle anestezi yapılır. Sonra kafadan bir delik açılır ve gerekli bölgede olan hücrelerde hasar yapılır. Diğerinde ise gerekli yere bir elektrot takılır. Ancak bu sefer hasar yapmadan uygulanır. Köprücük kemiğin altına yerleştirilen bir uyarıcıyla bu elektrot kontrol edilir. Bu aleti hasta mıknatısla açıp kapatır. Açtığı zaman hastalığın belirtisi görülmez, kapattığı zaman tekrar oluşur.

Parkinson tedavisi için bu yöntemler uygulanırken bazı şeyler göz önünde tutulur. En başta her hastaya aynı tedavi uygulanamaz. Hastalığın hangi evrede olduğu, hastanın yaşı, maddi imkânı, hastada görülen belirtilere dikkat edilmelidir.

Parkinson Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Uzağı Görememe Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Tedavisi