Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Migren Tedavisi Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren tedavisi, günümüzde birçok kişinin yaşadığı baş ağrısı olsa da bu bedenden kaynaklanan hastalık türüdür. Migren olan hastalarda çok şiddetli bir baş ağrısı bulantı, kusma, huzursuzluk, sinirlilik gibi şikâyetlerle ortaya çıkar. Sadece bir baş ağrısı olarak bilinse de bütün bedeni etkileyen migren geçici olarak kişilerde görülür. Fakat bunu yaşayan çok kişinin oldukça çok zor anlar yaşadığı bilinir. Bu nedenle migren olan hastaların çok sık yaşadığı bu ağrı durumunda tedavi görmeleri gerekir. Hasta olan kişinin her ne kadar kendini odaya kapatsa da karanlıkta kalsa da yaşanılan bu kötü ağrı insanı oldukça etkilemektedir.

Migren tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Hasta olan kişilerde hasar bırakmaz, fakat geçici olarak sinir sistemi fonksiyonlarını etkilemektedir. Migren hastaları her ne kadar ilaç kullansa bile migren ani gelen ve huzurunuzu kaçıran hırsız gibidir. Ne zaman nerede yakalayacağı belli olmaz. Birçok neden migren hastalığına sebep olabilir. Çok çalışmak, fazla stres, uykusuzluk gibi etken olan durumlarda kişilerde sıkça yaşanması mümkündür. Migren atağı geçiren kişilerde damarlarında büzülmeye bağlı genişleme bu nedenle şiddetli oluşan baş ağrısı bu nedenle de kusma görülür. Bu durum sayesinde tüm beden etkilenerek halsizlik ve yorgunluk ön plana çıkmaktadır.

Migren tedavisinde neler yapılmalıdır: bu kadar sık baş ağrısı çeken kişinin dayanamayacağı ve normal olarak geçiştirmemesi gereken bu durumda kişinin zaman kaybetmeden bir nöroloji doktoruna gitmelidir. Hasta öncelikle nasıl bir baş ağrısı çektiğini belirterek neden kaynaklı olduğu araştırılır. Günümüzde yaşanan stres ve yorgunluk yüzde doksan migren sebeplerden biri olarak görünmektedir. Bu durumun üzerine aşırı yapılan egzersizinde migrene sebep olabileceğini bilmelisiniz. Migren tedavisi başlamadan doktorunuz sizi bazı koşullarda yönlendirir. Migreni yaşayan birçok kişinin baş ağrısının kaç saat sürdüğü oldukça önemlidir. Migren hastalarında başlayan ağrının 4 saat ile başlayıp 72 saate kadar uzaya bilen ağrının tarifi anlatılamaz. Yapılan migren tedavisinde öncelikle doktorunuzun söylediklerini kulak arkası etmemelisiniz. Çünkü birçok hastanın baş ağrısı olduğu anda her ne kadar zor anlar yaşasa da bu ağrı bittiğinde sanki bir daha yaşamayacak gibi o baş ağrısını hayatına dikkat etmesi gerektiğini unutmamalıdır. Migren hastaları ayrıca bir nöroloji hastalığı olarak kabulleniliyor.

Migren tedavisinde uygulanan ilaç yöntemi birçok doktorun tercih ettiği tedavi şeklidir. Hastanın ilaç kullanarak rahatladığı görülür. Fakat günümüzde çığ gibi büyüyen migrenin ilerlemiş olan tıpta yeni bulgular uygulanmaktadır. Bu yöntem hastanın burun yoluyla ilaç verilmesidir. Bu durum hastanın ağrısının hemen hemen yok edecek kadar aza düşürmesini sağlar. Migren tedavisinde bu uygulamalar yapılırken hasta günlük yaşantısında kendine dikkat ederek migren oluşturacak etkenlerden uzak durarak tedavi yöntemine yardımcı olarak uygulamış olur. Bu şekilde sağlığına kavuşması mümkün olabilir.

Migren Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?

Kulunç Tedavisi Kulunç Nasıl Tedavi Edilir?

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Evde Grip Tedavisi Evde Grip Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde Grip Tedavisi Evde Grip Tedavi Nasıl Yapılır?