Bebeklerde Öksürük Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Öksürük Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde Öksürük Tedavisi, Öksürük bebeklerde görülen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Özellikle anneler şiddetli öksürük sırasında inanılmaz endişe duyarlar. Fakat içinizi rahatlatması açısından söyleyelim ki, her öksürük ciddi bir sağlık sorunu ile ilgili değildir. Aslında öksürük vücudun, göğüs bölgesi ve boğazdaki havayı ve zararlı maddeleri temizlemek, dışarı atmak için verdiği bir tepkidir. Anne ve babalar öksürük durumunda sık sık doktora başvururlar.

Bebeklerde öksürüğün neden olur?
 • Öksürükte en çok görülen durum boğazı ve hava yollarını temizleyen mukus salgısıdır. Bu salgının nemlendirici özelliği vardır. Fakat çok fazla mukus salgılanması halinde fazla mukus boğaz gerisinde birikir ve öksürüğü artırır.
 • Öksürük üşütme, zatürre gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklar sonucunda da oluşabilir.
 • Bazen de alerjik durumlardan kaynaklı olabilir. Örneğin toz, sigara dumanı, hayvan tüyleri gibi.
 • Öksürüğün bir sebebi de zehirli bir havayı soluma nedeni ile iritasyon kaynaklı olabilir.
Öksürükte çıkan sesler genelde teşhis koyulması açısından belirleyicidir. Solunum yolu ile oluşan hastalıklar sonucunda çıkan öksürük sesi sabahları daha yoğun ve rahatsız edici bir şekilde seyreder. Üşütme kaynaklı öksürükler ise kuru bir öksürüktür.

Bebeklerde öksürük tedavisi nasıl olmalı?
 • Bebek 3 ayın altındaysa ve ateş 38.4 civarındaysa, soluk almakta zorlanıyor ve soluk alışverişi normalden hızlı ise ve beslenmede sıkıntı çekiyorsa mutlaka doktor tedavisine başvurulmalıdır.
 • Bebek 3 aydan büyük ise 48 saat olmasına rağmen ateş hala 38.4 ve üzerinde devam ediyorsa acil olarak doktora gitmeniz gerekir. Ateş devam ediyor 38.4 altında ama her şey normal bebek besleniyor hasta gibi değil ama hafif ateş var ise solunum yolu ile ilgili olabilir. Fakat endişelenmenize gerek yoktur.
 • Bebek öksürürken nefes alışverişi zorlaşıyorsa,
 • Dakika da 40 ila 50 arası nefes alıyor ve öksürürken göğüs bölgesi zorlanıyorsa,
 • Öksürük sırasında hırıltı varsa,
 • Öksürük sırasında bebeğin dudaklarında morarma oluyorsa,
 • Bebek bir şeyler yediğinde ya da yutkunma ile öksürük oluyorsa acil olarak doktor tedavisine başvurulmalıdır.
Yukarıda saymış olduklarımız doktora başvurmanız gereken ve doktorun tedavi etmesi gereken durumlardır. Bir de evde uygulayabileceğimiz doğal yöntemler bulunmaktadır.

Bebeklerde bitkisel öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Elmanın kabuğu ve çekirdeği ile tedavi, Bir elmayı güzelce yıkadıktan sonra kabuğunu soyun. Bu kabukları ve birkaç adet elma çekirdeğini, birkaç adet karanfil, biraz ıhlamur ve bir çubuk tarçın ile kaynatın ve ılık ılık içirin ve mutlaka bebeğiniz küçük olduğu için doktorunuza danışın.

1 yaşın üzerindeki çocuklar için 2.5 tatlı kaşığı dut pekmezine yarım çay kaşığı karabiber ekleyip bu miktarı 3'e bölerek verin.

Bebeklerde Öksürük Tedavisi Yorumları

soru

Neşe

18 Nisan 2024 Perşembe

Kışın bebeğim bir kaç kez öksürdü ve pek önemli olduğunu düşünmedim o yüzden doktora götürmedim. Son günlerde öksürdü ve azından kan çıktı. Çok endişeleniyorum hangi bölüme götürmeliyim.

Cevap yaz
cevap

Ergin

18 Nisan 2024 Perşembe

Neşe hanım bebeklerde öksürüklü kan gelmesi kist oluşumu veya iç hastalık belirtisi olabilir. Konu ciddi olduğundan dolayı ilk etapta; çocuk göğüs hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekiyor. Yapılan tahlil ve tetkikler sonrasında ciddi bir durum bulunmaktaysa uzman hekim farklı bölümlere sevk edebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

2 Derece Yanık Tedavisi

2 Derece Yanık Tedavisi

Haber Bülteni