Ayakta Nasır Tedavisi Ayakta Nasır Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Nasır Tedavisi Ayakta Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Ayakta nasır tedavisi, cilt sürtünme veya basınç nedeniyle belli bir bölgede zedelediği hissettiği vakit kalınlaşarak tepki vermekte yani nasır oluşturarak o bölgeyi koruma altına alır. Dolayısıyla nasırın tanımı en basit şekliyle cildin korunma kaynaklı olarak kalınlaşmasıdır. Vücudumuzda nasır meydana gelen bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölge kısmıdır. Bu kalınlaşma yalnızca ayakta olmayabilir ancak nasırın en yoğun göründüğü yer ayaklar olmasından dolayı genellikle ayak nasırlarından bahsedilir.

Ayaktaki nasır nasıl tedavi olunur?
  • Doğru seçilmiş düzgün ayakkabılar giyipmeli ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısmının ayakla uyumlu olması çok önemlidir. Ayakların içerisinde rahat olduğu, yumuşak deriden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Ayak temizliğine dikkat ederek, mikrip ve bakteri üremesine ideal ortamlarda bulunmakta olan ayakların, sürekli temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da temiz gereklerine ideal olması gereklidir.
  • Nemlendirmeye önem vererek, cildin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamak için ayakları tertipli olarak nemlendirerek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekmektedir.
  • Uzmanlara başvurarak, bazı durumlarda bin bilene bir danışmak yararlıdır. Böylece profesyonel bir açıyla nasırınızın sebeblerini araştırılacak, bir tedavi planı oluşturulacak ve sağlıklı ayaklara sahip olmamızı sağlanacaktır.
  • Nasırlı bölgeyi ılık su ile yumuşatılmalıdır. Daha sonra fazla sert olmayan bir ponza taşı gibi benzeri yumuşak bir aletle nasırlı bölgeyi hafifçe temizlemeye çalışmalıyız. Böylece nasırın oluşturduğu ölü hücreleri, sertliği temizlemiş, bölgeyi rahatlatmış olacağız. Bu işlemin ardından yine devamlı aralıklarla ayağın bakımı ve nemlendirici kullanımı etkili bir netice verecektir.
  • Ayakkabıların derileri yumuşak, ön kısımları geniş ve ortopedik tabanlı olması gerekir. Kullanılan ayakkabı gerçek deriden imal edilmiş olmalıdır ve ayağın nefes almasına izin vermelidir. Bilakis nasırın yanı sıra mantar da oluşabilir. Ayrıca ayakkabı ve çorap giyilmeden önce ayak iyice kurutulması gerekir. Ayağın nemini emen pamuklu çoraplar tercih etmeliyiz.
  • Ayakkabı giydiğimiz zaman ağrılı alanın korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takmalıyız. Bant veya plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasırın üzerinde tutulmamalı ve çıkartırken nasırın etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat etmeliyiz.
  • Nasırı kökünü kazımaya çalışmak ya da kesmek yanlış bir tutumdur. Bunu yaparken enfeksiyon gibi hastalık kapabilir daha büyük sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliriz. Nasırın kesilmesi gerekiyorsa bile bunu bir cerrahi müdahale ile yapmalıyız.

Ayakta Nasır Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi