Rahimde Miyom Tedavisi Rahimde Miyom Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Rahimde Miyom Tedavisi Rahimde Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimde miyom tedavisi, miyomlarda rahimdeki iyi huylu tümörlerdir. Bazen belirtiye neden olmadan, bazen de adet düzenlerinde değişime, ağrıya, uzun âdet kanamalarına, karında büyümeye, ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilirler. Rahimde miyom tedavisi öncesinde doğru planlama için MR görüntüleme yöntemiyle tetkik yapılmalıdır. Rahimdeki miyomun yerleşimi, büyüklüğü, yaygınlığı belirlenmelidir. Gerekirse eşlik eden patolojiler içinde rahim biyopsisi, vajinal smear testleri de yapılabilir.

Rahimde miyom tedavisi için en yaygın şekilde kullanılan yöntemler arasında miyomektomi, miyom embolizasyonu, histeroskopi bulunur. Miyom embolizasyonu girişimsel radyologlar tarafından, miyomektomi ve histeroskopi ise kadın doğum uzmanları tarafından yapılan operasyonlardır. Tedavi yönteminin seçiminde karar girişimsel radyolog ve kadın doğum uzmanı tarafından verilir. Böyle bir olanak olmazsa, mutlaka geri dönüşü olmayan histeroskopi operasyonu öncesinde girişimsel radyoloji uzmanıyla karar verilmelidir. Rahimde miyom tedavisi planlamasında kararı etkileyecek bazı etkenler vardır. Bunlar miyomların yeri, sayısı ve büyüklüğü, hastanın doğurganlık isteği, kanser olasılığı ve hastanın tercihi önemlidir.

Rahimde miyom tedavisi yöntemleri nelerdir?

Miyom embolizasyonu: Miyom tedavisinde açık ya da laparoskopik cerrahi tercih edilir. Ancak günümüzde ameliyat olmak istemeyen ve rahim dokusunun korunmasını arzulayan hastalarda miyom embolizasyonu yöntemi de uygulanmaya başlamıştır. İleri yaşlardaki kadınlara ise genellikle rahmin cerrahiyle alınması yoluyla miyom tedavisi yapılır. Yaşı genç olanlara ise miyom embolizasyonu uygulanabilir. Miyomlar orta boyda ya da küçükse bu yöntem kullanılabilir. Miyomu besleyen atardamarda anjiyo yardımıyla damardan girilir ve tıkayıcı maddeler verilir. Bu sayede damar embolize edilir. Bu operasyonda güvenlik açısından ince katater kullanılmalı, başka dokuların beslenmesini sağlayan damarlar korunmalı ve sadece miyom beslenmesini sağlayan damara işlem yapılmalıdır. Bu miyomun beslenmesini önleyecek ve küçültecektir.

Miyom embolizasyonu menopoza girmemiş, genç yaştaki kadınlara, doğurganlığını kaybetmek istemeyenlere güvenli bir şekilde uygulanabilir. Çünkü tedavide kadının rahmi korunur. Bu tedavi gebe olmayan, rahim ve yumurtalık kanseri olmayan, iltihaplı sorunları olmayan ve böbrek fonksiyonları uygun olan hastalara uygundur. Tedaviden sonra kısa süreli ateş, ağrı, enfeksiyon gibi etkiler görülebilir. Bunlar için ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar kullanılır. Genel anestezi kullanılmaması ve uzun süre hastanede kalmayı gerektirmediğinden rahimde miyom tedavisi için bu yöntem oldukça konforludur. Gerekirse tedaviden sonra yeniden miyom sorunu olursa embolizasyon tekrar edilebilir.

Miyomektomi: Rahimde miyom tedavisi için rahimdeki miyomların tek tek alınmasını sağlayan ve genel anesteziyle uygulanan bir yöntemdir. Bu miyom tedavisinin en önemli avantajı rahmin alınmamasıdır. Operasyon açık yöntemle, laparoskopik ya da histeroskopik yöntemle yapılabilir. Bu tedavi yöntemi tek miyom için yapıldığından, çok sayıda miyomu olan hastalar açısından pek uygun olmaz. Çünkü miyom sayısı arttıkça ameliyattaki kanama artar, ameliyatın süresi uzar. Bu ameliyatın komplikasyonlarını arttırır ve hastaların daha uzun zaman hastanede kalmasına neden olur.

Histerektomi: bu tedavide genel anestezi altında uygulanır. Tedavide hastanın rahmi de alındığından, yeniden gebe kalmayı istemeyen kadınlar açısından uygun bir tedavidir. Rahimde miyom tedavisi için bu yöntemin tercih edilmesinde kadının miyom sayısının fazla olması, menopoza girmiş olması ya da yeniden çocuk istemeyenler etkili olur. Bazı hastalarda operasyon sırasında yumurtalıklarında alınması gerekebilir. Bu durumda miyom tedavisi yanında, kadının rahim ve yumurtalık kanserinden de korunması sağlanmış olur. Tedavinin ardından ihtiyaç duyulan yumurtalık hormonları için ilaç tedavi yapılır. Diğer tedavi yöntemleriyle miyom sorunu tam tedavi edilmeyen hastalarda histerektomi düşünülebilir.

Rahimde miyom tedavisi için medikal tedavi: Miyomların ilaç tedavisiyle iyileştirilmeye çalışılması sadece yakınmaları azaltabilir. İlaç tedavisi sadece sürdürüldüğü süreçte etkisini gösterebilir. İlaçların kullanımı bırakıldığında, rahimdeki miyomlarda eski haline döner ve yakınmalar yeniden başlar. Ayrıca rahimde miyom tedavisi için cerrahi yöntemler tercih edildiğinde, öncesinde ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu miyomları küçülteceği için, ameliyatların daha kolay yapılmasını sağlar.

Rahimde Miyom Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni