Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi
21 Haziran 2024

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek kistleri, böbreklerde meydana gelen içi sıvı dolu yuvarlak keseciklerdir. Kistlerin oluşma sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Komplikasyonlara neden olmayan kistler, basit böbrek kistleri olarak adlandırılır. Basit böbrek kistleri, genellikle başka bir hastalık sebebiyle yapılan tetkiklerde ortaya çıkar. Fazla belirtisi olmasa da kistler büyüdüğü takdirde yan taraflarda ve sırtta künt ağrılara, üst karın ağrısına ve ateşin yükselmesine sebep olabilirler. Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda kişinin üroloji doktoruna gitmesi gerekir. Böbrek kisti olan kişilerde, sıvıyı dışarı atamama sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu sebeple bol miktarda su tüketerek sık bir şekilde idrara çıkmaları gereklidir. Ayrıca böbrek kisti olan kişiler sodyumlu yiyeceklerden ve sofra tuzundan uzak durmalıdırlar. Günümüzde böbrek kistlerini tamamen yok edecek medikal bir tedavi bulunmamaktadır. Bu sebeple böbrek kisti için bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  • Bir bardak suyun içerisine 10 gram kadar hindiba konur ve 10 dakika beklettikten sonra günde 3 defa bu çayı tüketebilirsiniz.
  • Bir bardak kaynayan suyun içerisine 20 gram kadar mısır püskülü koyun ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Demlenen çayı günde 2 defa hazırlayarak tüketin.
  • Marul tohumunu öğüterek toz haline getirin. Günlük 5 gram olmak üzere tüketin.
  • Bir bardak kaynayan suyun içerisine 5 gram kiraz sapı koyun. 10 dakika demlendirdikten sonra günde 3 bardak tüketebilirsiniz.
  • Hibiskus, zencefil ve adaçayını kaynatın. Bu karışımı çay gibi demledikten sonra içebilirsiniz.
  • Bir bardak kaynayan suyun içerisine 4 gram ardıç tohumu konur. 10 dakika kadar demlendirdikten sonra günde 3 bardak tüketebilirsiniz.
  • Bol bol muz yenmelidir.
  • İki bardak kaynayan suyun içerisine orta boy yemeklerde kullanılan sarı soğanı dörde bölerek atın. Ağzı kapalı olacak şekilde 5 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün. Öğle ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce birer bardak için. Bu kürü her gün taze olarak hazırlamalıdır. Bu kürü 15 gün ara vermeden uygulayın. Eğer kistlerde küçülme olmazsa, 10 gün ara verdikten sonra tekrar başlayın.
  • Böbrek kistleri için bol bol çerez ve meyve tüketilmelidir.

Önemli Notlar ve Ek Bilgiler

Böbrek kisti bitkisel tedavi süresince doktor kontrolü altında olunmalıdır. Bitkiler hastalık boyunca düzenli bir şekilde, verilen miktarlara uyarak uygulanmalıdır. Aksi halde, fazla tüketim istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Böbrek kistlerinin oluşumunu önlemek veya mevcut kistlerin büyümesini engellemek için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Bol su tüketimi, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz böbrek sağlığını korumanın önemli yollarıdır.

Böbrek kistleri genellikle zararsız olsa da, bazı durumlarda enfeksiyon veya kanama gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür belirtiler fark edildiğinde hemen sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Ankilozan Spondilit Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Güncel

Epilepsi Tedavisi Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi Tedavisi Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?