Yanık İzi Tedavisi Yanık İzi Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Yanık İzi Tedavisi Yanık İzi Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık İzi Tedavisi, Yanık izi sorunlarına karşı bir tedavi arıyor ve nasıl geçeceği bulunamıyor ise ciddi yanıklar için mutlaka bir doktorla görüşülüp gerekli olan tedavi uygulanmalıdır.

Yanık izi tedavisi ve dikkat edilmesi gerekenler; Yanık yarasının üstüne hiçbir şekilde yumurta akı, diş macunu şeklindeki maddeler sürülmemelidir. Yanığın meydana geldiği ilk anda 15-20 saniye tutmak yerine en az yarım saat kadar soğuk su ile yara olan bölgenin soğuması sağlanır. Yara olan bölgenin mutlaka temiz bir şekilde tutulması gerekmektedir. Bu duruma oldukça dikkat edilip, mikrop kapmış olan yara derinleşeceğinden dolayı meydana gelecek olan izler artar.

Uzun süreli buz uygulanır ise yarayı iyileştirmekten daha çok arttırıcı bir özelliği olacaktır. Yara olan bölge sıkı bir şekilde sarılmamalıdır. Aksi takdirde yarayı genişletici etki gösterir. Yanık ilk meydana geldiği zaman, anında soğuk suya tutulmasının ardından Anestol, Bepanten tarzı bir yanık kremi ile cildin en az hasarı alması sağlanır. Yanık izlerinin kalmaması için kabuğunun kalkmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanık yarası ile güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Yanma sırasında evde ilaç bulunmuyor ise elma kabuğunu da soyarak iç bölümünü yaranın üstüne gelecek biçimde bastırarak yanığın etkisi azaltılabilir.

Yanık izinin kalmaması için ilk olarak, zeytinyağının içerisine az bir şey tuz konularak yanık yarasının üstüne sürülüp hem yanığın acısını azaltacak hem de yanık sonucunda meydana gelecek olan izlerin en aza inmesini sağlayacaktır. Yağ yanıkları ve uzun zaman ateşte kalan ciddi yanıklarda tedavi bitiminde kalan izler ile uğraşmanın en garanti yolu ise plastik cerrahidir. Bu biçimde yanık izleri için tedaviye giden hastaların büyük bir bölümü olumlu olan neticelerle sonuçlanır. Bu tür yanıkların bazılarında tamamen iz kaybetme, bazılarında ise yanık izlerini küçültme meydana gelebilir.

Yanık izlerini iyileştirmek için etkili olan yollardan birisi de domuz yağı sürmektir. Yara yeniyken üstüne sürülecek olan domuz yağının kokusu oldukça kötü olsa da yara izi kalmaması için oldukça etkilidir. Doğal olan yolları denemek isteyenler için bir yolda, yumurtanın sarısını kararana değin ezerek yağsız olan tavada pişirilmesinin ardından çıkan yağı pamukla yara izlerinin bulunduğu yere sürülmelidir. Bu yolu deneyip başarı sağlayan insanlar bulunmaktadır.

Fazla büyük olmayan yanık izlerinde ise balık yağı sürerek iyileştirmekte denenebilir. Derin olmayan ve yüzeysel olan yanıklarda ise yapılabilecek bir yoldur. Egzama tedavisinde de kullanılan sarı kantaron yağı, yanığın meydana geldiği ilk anlardan itibaren sürülmeye başlandığında iyileştirici etkisi ile iz kalmaması bakımından faydalı olan bir tedavi yoludur. Eczaneler çoğunlukla yanık meydana geldiği zaman en etkili ilacı istenildiği zaman Silverdin ilacını önerir. En az yan etkiye sahip olan ve en çok yararlı olan ilaç Silverdin yanık meydana geldiği zaman denenebilir.

Kaynar su yanıkları; Çoğunlukla doktorların tedavileri ve pansumanları yanık tedavisinde iz kalmaması için yeterli olmaktadır. Bunun için kaynar su yanığı meydana geldiği zaman, zaman kaybetmeden acile giderek gerekli olan tedaviye bir an evvel başlanmalıdır. Yanık izleri için hangi netice uygulanır ise uygulamayı yapmadan önce uygulanacak olan tedavinin ya da çözümün yara çevresine mikrop kaptırılmamasına dikkat edilmelidir. Bu durum için herhangi bir çözüm uygulamadan evvel doktora danışılması gerekmektedir.

Yanık İzi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Burkulma Tedavisi Burkulma Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Tedavisi Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Tedavisi Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Tedavisi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Tedavisi Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Tedavisi Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?