Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi: Günümüzde halen hıv pozitif olma hali ve pozitif olmanın geç aşaması olan adıs hastalığının tamamen yok eden bir çaresi yok, ortadan kaldıracak bir tedavide yoktur. Bu sıralarda uygulanan antiretroviral tedavisi virüsün çoğalmasını bir az da olsa yavaşlatır. Bu sayede kandaki düzeyi düşmüş olur. Bu şekildeki tedaviler ile hıv hastası olan kişilerin yaşam süresi uzamakta, yaşama isteği artmakta ve bu şekilde hastalığın ileri ki evrelere gidebilmesi engellenmiş olur. Bu günlerde hıv pozitifler ilaçların düzgün kullanmak şartı ile yıllarca sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamaya devam edebilirler. Hıv tedavisinin olmaması halinde ise hem hıv virüsünün kişiyi bitirici etkisi ile ona bağlı başka hastalıklarda gelişebilirler. Daha sonra da bağışıklık sisteminin yetersiz olması nedeni ile çok çeşitli mantar ve bakteri enfeksiyonları ile birçok değişik kanser çeşitleri ortaya çıkarlar. Bu nedenden ötürü hıv hastası olan kişinin yaşam süresini kısaltmış olurlar.

Hıv Tedavisinde Erken Nasıl Teşhis Edilir?

Hıv tedavisine çok erken bir dönemde başlanması çok önem taşır. Çünkü bu ilaçların çok ciddi yan etkileri var ve kullanılacak ilaç sayısı da çok azdır. Bununla beraber ilaçlı tedaviye bir kez başlanır ise hiç kesilmeden devam edilmeside çok önem taşır. Bu durum nedeni ile hastalık belli bir aşamaya geldikten daha sonra başlanması çok iyi olur, böyle yapılması en çok kabul edilen tedavi şeklidir. Hıv tedavisine başlanması kararı hasta olan kişinin klinik durumuna, CD4 hücresi sayısına bir de viral yük düzey durumuna göre doktor ve hasta beraber karar vermesi çok iyi olur. Çünkü bu şekilde hasta olan kişi kendini hazır oluğu zaman tedavi edilmiş olacaktır. Hastanın kullandığı ilaca uyum sağlama durumu oluşa bilecek yan etkilerine ve şiddeti yaşamsal olarak da çok önem taşır. Çünkü en önemlisi de hasta olan kişinin viral yük miktarını ne kadar üzerindeki etki ettiğine göre uygulanan tedavi tekrar gözden geçirilmeli ve gerek görülür ise tedavi şekli değiştirilmesi çok iyi olur.

Hıv Tedavisi Yorumları

soru

Mehmet Alp

13 Nisan 2024 Cumartesi

Kolay gelsin. Peki HIV hastası olup olmadığımı nasıl anlarım? Bu hastalık ne tür belirtiler gösterir?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Mehmet Alp Bey,

HIV enfeksiyonu, ilk başlangıç evrelerinde grip benzeri belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler arasında ateş, boğaz ağrısı, şişmiş lenf düğümleri ve halsizlik bulunabilir. Ancak, bu belirtiler HIV'e özgü değildir ve pek çok farklı hastalık da benzer belirtiler gösterebilir.

Kesin tanı koymak için HIV testi yaptırmanız gerekmektedir. Bir sağlık kuruluşuna başvurarak test yaptırabilir ve kesin sonuç alabilirsiniz. Test süreci ve sonuçları hakkında doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Alerjik Astım Bitkisel Tedavi

Çene Geriliği Tedavisi Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Çene Geriliği Tedavisi Çene Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?

Kurdeşen Tedavisi Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir?