İç Hemoroid Tedavisi İç Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

İç Hemoroid Tedavisi İç Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

İç hemoroid tedavisi, iç basur dışarıdan bakıldığında anlaşılmayan, ancak dışkılama anında farklı seviyelerde dışarı doğru çıkan memeler olarak tanımlanabilir. İç basur normal şartlarda kişide herhangi bir yakınmaya yol açmaz. Ancak meme yüzeyi hassaslaştığında makatta kanamaya yol açabilir. Makat içinde yer alan iç hemoroid dışarı doğru çıkarsa makat tarafından sıkıştırılabilir ve bu durumda ciddi ağrılar yaşanabilir. İç hemoroid, tuvalette uzun süre kalmak, uzun saatler ayakta çalışmak, aşırı ıkınmak, devamlı kabız olmak, uzun süren ve tedavi edilmeyen ishal durumu gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. İç hemoroid derecesine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Henüz başlangıç aşamasında olan hemoroid düzenli beslenme, koruyucu önlemler gibi basit uygulamalarla tedavi edilebilir. Hemoroid ikinci ve üçüncü dereceye ulaşmışsa tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

İkinci derece iç hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Lastikle boğma tedavisi: Lastikle boğma tedavisinde iç hemoroid nedeniyle oluşan memeye bant ligasyon aletiyle, aspiratörün emme gücünden yararlanılarak geçirme işlemi yapılır. Hemoroid memesine geçirilen lastik, memenin sürekli sıkılmasını sağlar. Dolayısıyla memede kan dolaşımı engellenir ve belli bir süre sonra meme kurumaya başlar. Meme kuruduktan en geç 1 hafta sonra lastikle beraber düşer. Bölgede meydana gelen yara 1-2 hafta içinde geçer. Bazı hastalarda nadir durumlarda uygulama sonrası kanama gelişerek, rahatsızlık hissi yaşanabilir. Bu yöntem birinci derece iç hemoroid tedavisi içinde bazı durumlarda uygulanabilir. Çoklu memelerde birkaç seans gerekebilir. Her bir seansta iki adet memeye lastik takılır. Başarı derecesi oldukça yüksek olan bir tedavidir. İlerleyen yıllarda tekrarlayan iç hemoroid için yeniden uygulanabilir.

Lazer tedavisi: Lazer denilen tedavi yöntemi kızıl ötesi ışın olarak da bilinmektedir. Hemoroid dokusu belirlenerek ışınla ısıtılır ve ısınan doku pıhtılaşarak büzülür. Şişmiş olan basur memesi küçülüp söner. Tedavinin yan etkisi neredeyse hiç yoktur. Tedavi anında lokal anestezi tercih edilir ve 5-10 dakikalık süreçte hasta ayaktan tedavi olur.

Scleroterapi tedavisi: Hastada kanama şikâyeti varsa bu tedavi kullanılır. Hemoroidin bulunduğu bölgedeki damarlara fenol solüsyonu isimli sıvı bir ilaç verilir. Bu ilaç sayesinde hemoroid dokusu kurur. Kanama şikâyeti ortadan kalkar. Hemoroid memelerinde oluşan sarkma da bu tedavi sayesinde önlenir.

İkinci derece iç hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Uygulanan tedavilere rağmen sonuç alınamayan hastalarda basur ameliyatı yapılır. Ameliyat etkili ve kalıcı bir tedavi sağlar. Longo ve hemoroidektomi uygulanan ameliyat seçenekleridir.

Longo tedavisi: Hastada makatta sarkma varsa ve basurun derecesi ilerlemişse longo yöntemiyle tedavi edilebilir. Longo yöntemi ülkemizde hemoroid tedavisi için yıllardır uygulanmaktadır. Makat bölgesi sinir ağları bakımından yoksul bir bölge olduğu için ameliyat sonrası ağrı hissi yaşanmaz. Ameliyat yaklaşık yarım saat içinde tamamlanır ve hasta birkaç günlük dinlenme sürecinden sonra normal hayatına dönebilir. Ameliyattan sonra memeler tekrar dışa doğru sarkmaz.

Hemoroidektomi tedavisi: bu tedavide hemoroid memeleri kesilerek çıkarılır. Uzun süreli hemoroid tedavisi yapılmış ancak başarı sağlanamamışsa hemoroidektomi tercih edilir.

Üçüncü derece iç hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Üçüncü derece iç hemoroidde, dışarı doğru sarkan ve makat içine kendiliğinden girmeyen memeler söz konusudur. Memeler ancak kişinin ellerini kullanarak itmesiyle içeri girer. Üçüncü derece iç hemoroid kaşıntı, kanama, ıslaklık hissi ve ağrıya yol açar. Tedavisi için lastikle boğma ya da lazer tedavisi yöntemi kullanılır.

Dördüncü derece iç hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Dördüncü derecede iç hemoroid ve dış hemoroid birlikte seyreder. Tedavide geç kalınmış, memeler büyümüş, dışarı sarkmış ve oldukça hassaslaşmıştır. Hastada ciddi anlamda ağrı ve ıslaklık hissi olur. Tedavi için yalnızca cerrahi uygulanır.

İç Hemoroid Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Gül Hastalığı Tedavisi Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gül Hastalığı Tedavisi Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Tedavisi Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Koah Bitkisel Tedavi

Koah Bitkisel Tedavi

Sinüzit Tedavisi Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Tedavisi Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

İneklerde Mastitis Tedavisi

İneklerde Mastitis Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Güncel

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?

Siroz Tedavisi Siroz Nasıl Tedavi Edilir?