Taşikardi Tedavisi Taşikardi Nasıl Tedavi Edilir?
19 Haziran 2024

Taşikardi Tedavisi Taşikardi Nasıl Tedavi Edilir?

Taşikardi teşhisinin konulmasıyla birlikte tedavide amaçlanan asıl hedef, hızlı bir şekilde atmaya başlayan kalbin mümkün olduğunca yavaşlamasını sağlamak, gelecekte oluşması muhtemel olan taşikardi ataklarını önlemek ve oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmektir.

Taşikardi Tedavisi Hangi Yöntemler ile Sağlanır?

Taşikardi atakları kendiliğinden düzelebileceği gibi bazı basit fiziksel hareketler ile de yavaşlayabilir. Taşikardi tedavisi için ilaç kullanılabilir veya farklı tıbbi tedaviler uygulanabilir. Taşikardi tedavisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

Vagal Manevra

Uzman doktor veya kardiyologunuz, taşikardi durumunuzun oluşumunda kalp atışlarınızı yavaşlatmak amacıyla vagal manevralar yapmanızı isteyebilir. Vagal manevralar, kalp atım hızını düzenleyen vagus sinirlerini etkiler. Vagal manevralar, dışkılama veya öksürme sırasında ıkınma ve yüze buz koyma şeklinde olabilir.

Taşikardi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Eğer vagal manevralar hızlı kalp atımlarınız yani taşikardiniz için yeterli gelmiyorsa, kalp atış hızını normale döndürmek amacıyla anti-aritmik veya bradikardik ilaçların bedeninize enjekte edilmesi gerekebilir. Bu tür ilaçların enjeksiyonu mutlaka hastane koşullarında olmalıdır. Taşikardik ataklar esnasında vagal manevralar işe yaramıyorsa, hap veya tablet şeklinde alınabilen "flekainid" veya "propafenon" etken maddesi içeren anti-aritmik ilaçlar kullanılabilir. Anti-aritmik ilaçlar düzenli bir şekilde kullanıldığında taşikardi tedavisi olumlu bir şekilde ilerleyebilir. Buna ek olarak ya da anti-aritmik ilaçlarla birlikte reçete edilmiş "diltiazem" ve "verapamil" etken maddeli kalsiyum kanal blokerleri ya da "metoprolol" ve "esmelol" isimli etken maddelere sahip beta blokerlar da taşikardi tedavisinde etkili olabilir.

Kalp Pili

Kalp pili, cerrahi müdahale ile cilt altına yerleştirilen küçük bir kalp cihazıdır. Kalp içinde anormal ritimler oluştuğu esnada, bu cihaz normal ritmi yakalayabilmek amacıyla kalbe yardım eder ve elektrik sinyalleri yaymaya başlar. Gayet etkili bir taşikardi tedavisidir.

Kardiyoversiyon

Aritmi veya taşikardi hastalığına sahip olan kişilerde, kalp atış hızını normal düzene sokmak amacıyla uygulanan bir taşikardi tedavisidir. Kardiyoversiyon genellikle göğüs alanına yerleştirilmiş olan elektrotlar yardımı ile kalbe elektrik şoku gönderilerek uygulanır.

Kateter Ablasyonu

Bu işlem en fazla olarak, çoktan elektrik iletim yolu olan kalp üzerinde kullanılır. İşlem esnasında kateter sayesinde damarlar içinden ilerlenerek kalbe ulaşılır. Kateterin uç kısmındaki elektrotlarla soğuk, sıcak enerji ya da radyo frekans enerjisi kullanılarak fazla olan elektriksel yolun zarar görmesi engellenir. Bu uygulama özellikle supraventriküler taşikardi tedavisinde oldukça etkilidir. Kateter ablasyonu ayrıca atriyal fibrilasyon ve atriyal çarpıntı tedavilerinde de kullanılır.

İmplante Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör

Eğer taşikardi hastalığınız hayatınızı ciddi derecede tehdit edici bir durumda ise, uzman doktorunuz kardiyoverter-defibrilatör kullanmanızı isteyebilir. Kardiyoverter defibrilatör cihazı küçük bir cep telefonu büyüklüğündedir ve cerrahi işlemler ile göğüs bölgenize yerleştirilir. Bu cihaz sürekli olarak kalp atım hızınızı gözlemler ve herhangi bir anormalliği tespit ederek normale dönebilmek amacıyla kalibre edilmiş bir elektrik şoku yollar.

Ameliyat

Kalpteki fazla olan elektriksel iletim kanallarını yok edebilmek amacıyla bazı hastalarda açık kalp ameliyatı yapılması gerekebilir. Taşikardi tedavisi amacıyla ameliyat, çoğunlukla diğer yöntemlerin yetersiz kalması sonucunda yapılır.

Kan Pıhtılarını Önlemek

Taşikardi hastalığı olan kişilerde bazen kalp krizlerine veya inmeye sebep olabilecek şekilde kan pıhtıları oluşabilir. Bu riskin düşürülmesi amacıyla hastaya "dabigatran" veya "warfarin" etken maddesi içeren kan inceltici ilaçlar reçete edilebilir.

Altta Yatan Rahatsızlıkların Tedavi Edilmesi

Taşikardi tedavisi yapabilmek amacıyla ilk önce altta taşikardiye neden olan bir hastalığın var olup olmadığı araştırılmalıdır. Taşikardiye neden olabilecek bazı kalp hastalıkları veya hipertiroidi gibi hastalıkların tedavi edilmesi, taşikardi ataklarını mümkün olduğunca en az risk oranına düşürmek için yeterli bir tedbir olacaktır.

Taşikardi Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi

Güncel

Saç Tedavisi Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Tedavisi Saç Nasıl Tedavi Edilir?