Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Paranoya Tedavisi Paranoya Nasıl Tedavi Edilir?

Paranoya tedavisi, Ağır ve şiddetli bir şekilde, korku ile endişeli düşüncelerin oluştuğu karmaşık duygular yaşatan ruhsal bir hastalıktır. Paronaya tedavisi mümkün ve destek alınarak düzeltilebilecek bir durumdur. Genel olarak paranoyası olan kişiler genellikle tedaviye başvurmadıkları için sorunun oluşmasında genetik faktörlerin ne ölçüde etkili olduğu da yeterince araştırılamıyor. Buna karşı mevcut paronaya vakalarından elde edilen bilgiler, yetersiz özgüven ve sorun çözme becerilerinin yetersiz olduğunu gösteriyor. Sorun yaşayan kişilerin bunu bir problem olarak görmediklerinden dolayı paronaya tedavisi için başvurmuyor. Paronaya tedavisi için başvuran kesimin bile motivasyonlarının düşük olduğu gözlemleniyor. Diğer ruhsal hastalıklardan farklı olarak paronaya düşüncenin üç temel özelliği bulunmaktadır. Kötü bir şey olacağından kormak, kötülüklerden başkalarının sorumlu olduğunu düşünmek, asılsız ve abartılı olaylara inanmak. Paronaya tedavisi, ilaçlarla, terapilerle, başa çıkma yöntemleriyle, hastane ya da kliniklerde belli bir süre kalınarak yapılabilmektedir.

Paronaya tedavisinde uygulanan en etkili yöntem bilişsel psikoterapidir
  • Bilişsel psikoterapi, Hastanın düşünce bozukluklarını anlamasına yardımcı olması ve problem çözmede aktif rol almasını sağlaması nedeniyle bilişsel davranışçı terapide tercih edilen psikoterapi teknikleri arasında bulunuyor. Psikoterapide, psikoterapiste yönelik olumlu ya da olumsuz duygular hızlı gelişme gösterdiği için psikoterapist ve psikiyatri uzmanları paronaya tedavisi sürecinde şiddete maruz kalma riski taşıyor. Paronaya tedavisi gören hastalar kendisini kontrolde hissetmesini sağlayacak davranışsal prensipler ve sosyal becerileri geliştirmeyi hedefleyen teknikler öğreniyor. Bu teknikler kişiye kendini iyi hissettirip yarar sağlıyor. Bu sosyal beceri eğitimiyle özgüveni artan kişi başkalarının kendini kontrol etme düşüncelerini önleyebileceğini düşünüyor. Kendi yaşamını kontrol altına alabileceğini görmek, düşünce bozukluğunu oluşturan ve besleyen kontrol kaybı hislerinin dağılmasını sağlıyor. Bu paronaya tedavisinde bireyin kişisel özellikleride önem kazanmaktadır.
  • İlaç tedavisi, Sorunun çözümünde ilaç tedavisi de etkili olmaktadır. Anti anksiyete ilaçlar ya da anti psikotik ilaçlar paronaya semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Tedavi süresi hastanın klinik durumuna göre değişkenlik göstererek buna doktorunun gözlemi sonucunda karar verilir. Kişinin davranış sorunları düzeldikten ve bozulmuş düşüncenin etkisi en aza indikten sonra bile belli bir süre azaltılmış dozda ilaç kullanımına devam etmek gerekebilir.
  • Yatılı paronaya tedavisi, ciddi seviyelere ulaşan paronaya durumlarında hastane ya da kliniklerde kalınarak yatılı olarak tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi süreci hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir.

Paranoya Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni