Miyom Tedavisi Miyom Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Miyom Tedavisi Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Tedavisi; Miyom kadınların rahim içerisinde ve rahim ağzında oluşan ve düz kas dokuları ile büyüyen tıp dilinde iyi huylu olarak bilinen tümörlere denilmektedir. İnsanlar arasında tümör denildiği zaman akla gelen ilk durum kanser olduğu düşüncesidir. Fakat vücutta oluşan bütün şişliklere tümör denilmektedir. Yani her tümör kanser olacak diye bir durum söz konusu değildir. Miyomlarda da olduğu gibi iyi huylu tümörlerin çoğunda kanser durumuna rastlanmadığı da bilinenler arasındadır. Dünya kadınlarının yaklaşık olarak %20'sinde küçükte olsa miyom görülmektedir. Miyomlar pembeye benzer renkli ve yuvarlak yapılıdırlar. Kadınlar arasında miyomlar en çok 35 ve 45 yaş aralığında görülmektedir. Kadınların menopoza girdikten sonra miyom görülmediği bilinmektedir. Her miyom hastalığı bulunan kişinin tedavi olacağı söz konusu değildir. Sadece miyom hastalığı artık kişide sık idrara çıkma, şiddetli ağrı, kansızlık ve âdet kanamalarında artış görülüyorsa artık tedavi olması gerektiği bilinmelidir. Şimdi miyom tedavisi için aşağıda belirteceğimiz tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Miyom Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?
  • Miyomektomi
  • Hormon tedavisi
  • Histerektomi
  • Perkütan Ablasyon
  • Hayfu (Ultrason)
  • Embolizasyon
Miyomektomi

Genel anestezi altında rahim içinde bulunan miyomların ameliyat ile teker, teker dışarı alınmasına dayanır. Bu biçimde rahim yerinden alınmadan oluşan miyomların tedavisi sağlanır ve özellikle de genç bayanlarda doğurganlık potansiyeli korunur. Miyomektomi genelde karından açık cerrahi yöntem ile yapılır. Ancak histeroskopik veya laparoskopik olarak da uygulanabilir. MR tetkikinde rahim içerisinde bir adet veya yüzeyel yerleşimli birkaç tane miyom tespit edilmiş ise miyomektomi uygun bir tedavi yöntemi olabilir. Fakat miyom miktarı arttıkça ameliyat zorlaşır. Riskler daha da artar ve sonuçlar can sıkar. Rahim içinde birden daha fazla miyom olan kişilerde miyomektomi ameliyatı daha uzun sürmektedir. Kan kaybı çok daha fazla olur ve ameliyattan sonra ağrı ile diğer oluşabilecek komplikasyonlara çok daha fazla rastlanılır.

Hormon tedavisi nasıl yapılır?

Bu tedavi yönteminde ise hasta kişiye GnRH agonistleri adı verilen ve menopoz oluşturarak seviyesini düşüren ilaçlar verilmektedir. Böylece de oluşan miyomlar da küçülme ile miyomu beslemekte olan damarlarda incelme olur. Bu duruma bağlı olarak da kişinin şikâyetleri azalmaktadır. Ancak bu iyileşme hiç de kalıcı olmaz. Uygulanan hormon tedavisi kesildiğinde ise oluşan miyomlar çok daha hızlı büyür ve damarlarda çok daha hızlı bir şekilde eski haline gelir. Ayrıca alınan bu ilaçlar uzun müddet alınır ise hasta kişide osteoporoz yani kemik erimesi ile oldukça şiddetli menopoz belirtileri görülmektedir. Bu sebepten dolayı da hormon ilaçları kalıcı tedavisi için kesinlikle kullanılamaz.

Histerektomi

Bu yöntemde ise genel anestezi altında rahmin bütünü de ameliyat ile dışarı alınmaktadır. Hasta kişi eğer kırk yaşının üstünde ise genelde yumurtalıkların da yerinden alınması tercih edilir. Genelde birden fazla miyom olan ve menopoza giren veya artık hiçbir zaman gebelik istemeyen kişilerde bu yöntem uygulanır. Bu yöntem radikal bir tedavi yöntemidir. Rahim alındıktan sonra oluşan bütün miyomlar tedavi edilmiş olmaktadır. Böylece de yumurtalık ile rahim kanseri riski eğer yumurtalıklarda alınır ise ortadan kalkmış olur.

Perkütan Aplasyon

Perkütan yöntemi ablasyon vücutta oluşan tümörlerin cilt üzerinden tomografi veya ultrason doğrultusunda özel bir iğne kullanılarak bölgeye girilerek tahrip edilmesi işlemidir. Bunun için en çok da radyofrekans ile mikrodalga gibi tümörü ısıtan veya kriyoablasyon gibi tümörü dondurmakta olan yöntemler kullanılmaktadır. Literatürde oluşan miyom tedavisinde her üç yönteminde kullanılması ile alakalı birçok çalışmalar yapılmıştır.

Hayfu (Ultrason)

Hayfu veya HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) oldukça yüksek yoğunlukta ultrason dalgalarının ultrason veya MR ile bir mercek kullanılarak istenen doku üstüne odaklanması ile o dokunun oluşan oldukça yüksek ısı kullanılarak yakılması işlemidir. Hayfu tedavi yöntemi özellikle de kanser tedavisinde son on yıl içinde kullanımı gittikçe artmakta olan bir yöntemdir.

Embolizasyon

Bu yöntem lokal anestezi altında kasık bölgesinden ince bir kateter ile rahmi besleyen atardamarlara girilmektedir. Damarları tıkayan tanecikler verilmektedir. Damarları tıkanan miyomlar eğer iyi beslenmezler ise doku ölümü gittikçe küçülerek ağrı ile kanamada azalır.

Miyom Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Haber Bülteni

Sjögren Sendromu Tedavisi

Sjögren Sendromu Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi