Madde Bağımlılığı Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde bağımlılığı tedavisi, bağımlılık tedavisinde davranış değişikliklerinin hedef alındığı son derecede etkin tedaviler uygulanır. Bazı vakalarda başarıya ulaşana kadar birçok tedavi sürecine gereklilik duyulur. Bağımlılık tedavisi farklı aşamalardan oluşan uzun vadeli bir tedavidir.

Madde bağımlılığı kurtulmak için yapılması gereken tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Herkes için ideal tek bir bağımlılık tedavisi yoktur. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda bağımlılık tedavisi düzeni belirlenir. Bu kişinin okul, aile, iş yeri ve sosyal hayatta üretken olmasını hedeflenir.
  • Yeteri kadar zaman bağımlılık tedavisine devam etmek, bağımlılık tedavisinin etkili olması adına kritik bir önem taşıyor. Uygun süre kişinin ihtiyaçlarına ve sorunlarına bağlıdır. Birçok kişi bağımlılık tedavisini erken bıraktığından tekrar alkol ve madde vb. Kötü alışkanlıklar kullanmaya başlamaktadır.
  • Grup ve bireysel terapileri bağımlılık tedavisinde çok etkilidir. Bağımlılık tedavisi sırasında madde ve alkol kullanımına karşı koyma becerilerinin geliştirilmesi, kötü madde kullanımı ve bununla alakalı aktiviteler yerine, daha aktif ve yapılandırıcı aktivitelerin yapılması ve sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmelidir. Aynı zamanda toplum ve aile, kişiler arası ilişkilerin düzenlenmesi bağımlılık tedavisinde ele alınmalıdır. Bütün bunlar madde bağımlılık tedavisinin neden yeteri kadar sürmesi gerektiğinin de gösterebilir.
  • Psikoterapilerin ardından birçok hasta için ilaç tedavisi de önemli bir faktördür. Madde kullanımı ile ilişkili psikiyatrik hastalıklar ve sorunların eşlik eden başka ilaçla tedavisi gerekli olacaktır. Başka ruhsal bozuklukların ve bağımlının birlikte görülme olasılığı çok yüksektir.
  • Madde bağımlılığı tedavisinin ilk adımı her daim tıbbi arındırma tedavisidir. Maddenin vücuttan çekilmesi sonucunda ortaya çıkan belirtilerin ilaçla tedavi edilmesine arındırma tedavisi denilir. Madde bağımlılığında arındırma tedavisi tek başına yeterli olmayıp, ancak uzun bir zaman dilimi, bağımlılık tedavisinin de ilk adımını oluşturacaktır.
  • Madde bağımlılığın tedavisinde motivasyonu ve konsantrasyonu artıran çevresel etmenler de çok önemlidir. Okul, aile, iş çevresi ya da yasal zorunluluklar, madde bağımlılığın tedavisine başvurmak ve tedavide kalma üzerinde etkili olabiliyor. Kişinin bağımlılık tedavisini kabul etmesini sağlanmalıdır.
  • İyileşme uzun bir süreç olmakla beraber birçok tedavi bölümüne çoğunlukla ihtiyaç duyulur. Tekrar kötü madde kullanımı bağımlılık tedavisi zamanında veya başarılı bir bağımlılık tedavisinden sonra görülebilir. Madde bağımlıları iyileşmeye tamamen dönmek için, uzun ve birçok bağımlılık tedavisi faaliyetinde bulunabilirler.
  • Bağımlılık tedavisi boyunca madde kullanımının takibi itinayla takip edilmelidir. Bunun için idrarda madde testi sürekli yapılmalıdır. Bağımlılık tedavisi anında ortaya çıkabilecek olan kaymalar bu şekilde fark edilebilir. Kayma veya nüksün erken dönemde teşhis edilmesi, kişinin daha ciddi sorunlar yaşamadan müdahalesi yapılır ve yeniden bağımlılık tedavisi planına uyum sağlanabilir. Bunun dolayı testi en sık kullanılan yöntem olmakla birlikte, saç testleri de bu amaçla kullanılabilir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda İshal Tedavisi

Çocuklarda İshal Tedavisi

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Tedavisi

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjit Tedavisi Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kist Tedavisi Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Güncel

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi