Rahimde Kist Tedavisi Rahimde Kist Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rahimde Kist Tedavisi Rahimde Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim Kisti Tedavisi, Rahim kisti, rahimde, rahim iç duvarında veya yüzeyinde, yumurtalıkta ya da yumurtalık üzerinde ve rahmin içinde gelişen genellikle kanserojen olmayan iyi huylu ya da kötü huylu olan bir tümör şeklindedir. İyi huylu olan kistler genellikle zarar vermez ve doktorun tavsiye ettiği birkaç ilaç ile kendiliğinden geçen ve cerrahi bir müdahaleye gerek olmayan kistlerdir. Özellikli 30'lu yaşlarda ya da 40'lı yaşlarda daha sık görülen ve hemen hemen her kadının yaşadığı bir sorundur. Hatta çoğu kadın kendinde rahim kisti olduğunu bilmeden yaşar. Ancak karın altındaki ağrılar, adet düzensizliği, adet öncesi kanamalar ve lekelenmeler, karında şişlik olarak rahim kisti kendini gösterir.

Doktorlar rahim kistine sebep olan şeyin ne olduğuna dair kesin bir neden belirleyebilmiş değildirler. Eldeki tanılar ile kadınlarda yaşanılan hormon değişikliğinin rahim kisti büyümesine neden olduğunu düşünmektedirler. Bu nedenle rahim kistin de ilk öncelikle kistin küçültülerek yok edilmesi amaçlanır. Rahime baskı yapan kistler, gebeliği ve gebelik oluşmasını da etkileyen sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle gebelik düşünen kadınlara genellikle ilaç tedavisi uygulanır.

Rahim Kisti Tedavisi Nelerdir?

Rahim kisti tedavisinde doktor öncelikle hastaya kan tahlili ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra herhangi bir sıkıntı yok ise günde bir defa düzenli olarak yirmi bir gün doğum kontrol hapına devam etmelerini ve böylelikle kistin küçülerek yok olmasını sağlar. Doğum kontrol hapı kullanıldığı ayda yumurtalar dinlendirilir ve bu ayda gebelik düşünülmez. Rahim kistine bağlı olarak kişide (Anemi) kansızlıkta görülmeye başlar. Bu nedenle doğum kontrol hapının yanı sıra demir eksikliği ilaçları da önerilir. Böylelikle vücut kan seviyesi ve hormonları düzene girerek kistin erken kaybolmasına fayda sağlar.

Rahim Kisti Tedavisinde diğer bir yöntem ise cerrahi müdahaledir. Kistin ilaç ile küçülmeyecek kadar büyük olduğu durumlarda ve yumurtalık altına yerleşmiş olan rahim kistlerin de uygulanır. Rahim kistin de cerrahi müdahale genellikle çocuk istemeyen kadınlarda uygulanır. Çünkü rahim kisti alınırken rahmin zarar görmesi durumunda rahimde birlikte alınabilir.

Rahim Kistin de bir diğer tedavi yöntemi, Laparoskopi yöntemidir. Bu yöntemde cerrahi olmasına rağmen rahime zarar vermeden karın içine açılan birkaç delik ile lazer yöntemi kullanılarak kistin yakılması amaçlanır.

Rahimde Kist Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Helicobacter Pylori Tedavisi

Helicobacter Pylori Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Çatlak Tedavisi Makatta Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Makatta Çatlak Tedavisi Makatta Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Manipülasyon Tedavisi Manipülasyon Nasıl Tedavi Edilir?

Manipülasyon Tedavisi Manipülasyon Nasıl Tedavi Edilir?

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte Mantar Tedavisi

Gebelikte Mantar Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi