Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi

Bebeklerde diş eti iltihabı tedavisi, sağlıkla ilgili konularda tedaviden çok koruyucu önlemlere dikkat edilmesi gerekir. Gebelikten itibaren ve gebelik boyunca hem annenin hem de bebeğin düzenli bir şekilde diş sağlığına dikkat etmemesi, bu konuda bilgilendirilmesi ve ağız hijyeni konusunda gerekli özeni göstermesi çok önemlidir. Bunlara dikkat edilerek diş ve diş eti rahatsızlıklarından korunmak mümkündür. Ağız ve diş sağlığı ile alakalı konularda erken teşhis çok önemlidir. Bebeklerde ağız ve diş bakımı süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte başlar. Hatta süt dişleri çıkmadan önce, her beslenmeden sonra damakların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bir tülbent temiz suya batırılarak damakların hijyeni çıkacak olan süt dişlerine hazırlık yapar. Bebeklerin dişetleri yetişkin insanlara göre daha bombeli bir yapıda olduğu için aldıkları besinler diş etlerinde daha fazla birikmektedir. Bu da zamanla diş eti iltihabına neden olmaktadır.

Bebeklerde diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde tedavi şekli koruyucu önlemlerle olabilmektedir.
  • İçeriğinde şeker barındıran gıdalar ve dikkatsizce alınan ilaçlar bebekler de erken dönemlerde diş iltihaplarına neden olmaktadır. Bebeğe biberonla verilen gıdaların içine şeker ihtiva eden bal, reçel gibi ürünler ilave edilmemelidir. Ayrıca inek sütünün de çürüklere neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca anne sütü de şeker içerdiğinden mutlaka son beslenme yapıldıktan sonra dişeti temizliği yapılmalıdır. Macun kullanmadan temiz su ile yapılan bakım yeterlidir.
  • Bebeğin bakıcısı, annesi veya etrafında bulunan kişiler kendi ağızlarında bulunan iltihabı bebeğe geçirmemek için bebeğin kaşığını ya da beslendiği materyali kesinlikle kendi ağızları ile temas ettirmemelidirler. Çünkü diş eti iltihabı bulaşıcıdır.
  • Her beslenme sonrası bebeğe su vermeye özen göstermelisiniz. Su ağızdaki besin artıklarını temizler.
  • Bebeğin süt dişleri çıkarken kaşıntı olacağından, bebekler diş çıkarma döneminde her buldukları şeyi ağızlarına götürüler. Bu bakımdan bebeğin ağzına götürdüğü şeylerin hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Tedavisi Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Akut Pankreatit Tedavisi Akut Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir

Akut Pankreatit Tedavisi Akut Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir

Gebelikte Grip Tedavisi

Gebelikte Grip Tedavisi

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Tedavisi Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?