Belfıtığı İğne Tedavisi Belfıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belfıtığı İğne Tedavisi Belfıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı iğne tedavisi, son zamanlarda gündeme gelmiş bir iyileştirme yoludur. Bu geçtiğimiz metot operasyonsuz gerçekleştiğinden risklerden kurtulmak isteyen hasta olanların öncelikli tercihi haline gelmiştir. İğne yapılmış vaziyette olan iyileştirme yolunun uygulanabilmesi amaçlı bel fıtığı olan hastada kanal daralması oluşmaması ve kopmamış vaziyetteki fıtıkların olması gerekir. Bu iyileştirme metodu uygulandığı vakit 5 dakika süren bir zamanda sağlık sorununun iyileştirme edilebileceği konunun uzmanları aracılığıyla belirtilmektedir. Bel veya boyunda oluşabilen fıtıkların sebep olduğu ağrılar hastanın günlük hayatını negatif istikamette etkilemektedir. Bu sebep ile uzunca devam eden araştırmalar sonucu olarak RF teknolojisi ile hastalığa sebep vaziyette olan sıkıntı operasyona gerek kalmadan kısa zaman içerisinde iyileştirme edilebilmektedir.

Bel fıtığı iğne tedavisi: Evrensel olarak bel fıtığı hastalığı 30 ile 50 yaşları içinde ve cinsiyet ayrımı olmadan yüz kişinin 10'unda rastlanılabilen bir hastalktır. Bel fıtığı uzunca süre ayakta durma ve oturma ile fazla yük kaldırmadan kaynaklanır. Bel fıtığının verdiği önemli rahatsızlıklarla beraber sağlık sorununun ilerlemesi ile hayatı negatif istikamette etkilemektedir. Bundan ötürü bel fıtığı tedavisi gerçekleşmelidir. Bel fıtığı hastalığı oluşum olarak kısacası ele alacak olursak; bel fıtığı belde yer alan kaburga kısmında bulunan disk ismi verilen kıkırdıkların kayıp görmesi sonucu çıkması veya ileri kaymasıyla beraber sinirsel sisteme yapmış olduğu basınç ile hissedilen ağrı ve sancılardır.

Bel fıtığı tedavileri genelde başlama mertebesi ve rahatsızlık ilerlemesine ilişkili olan fizik tedavi metotları ve son çare cerrahi müdahaleler ile disk ismi verilen kıkırdağın yapmış olduğu basıncı asgari düzeye çekme amaçlanır. Ama tıbbın ilerlemesine ilişkili olarak bel fıtığı tedavilerinde bel fıtığı iğne tedavisi ve tıp dilinde epidural ejeksiyon şeklinde isimlendirilen iyileştirme gerçekleşmektedir.

Bel fıtığına direk sinirsel kanal iğnesi

Direk sinirsel kanal enjeksiyonu bel fıtığına sebep olan sinirsel damar bölgesine direk olarak tatbik edilen tedavidir. Kıkırdak kısmındaki diskler toplamda 5 adet disk bulunur. Bunda ötürü sadece bir diskin hasar görmesi sonucu diskin stress yaptığı sinirsel kanalına doğruca olarak tedavi uygulanır.

Direk sinirsel kanal iğnesi sonrası yan etkiler nelerdir?

Bel fıtığı iğne tedavisi direk sinirsel kanalına yapılmış olan iğnelerin evrensel olarak birçok yüksek yan tesirlerine rastlanmamaktadır. Direk sinirsel kanala uygulan iğnelerden sonraki aşamada uyarı etmeniz gerekli vaziyette olan birtakım hususlar bulunur. Direk sinirsel kanal tedavisi görenler gün içinde taburcu edilmektedirler. Yapılmış olan direk sinirsel kanal iğnesi sonrasında sadece bir 2 saat civarı hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Sonrasında iğne tedavisi uygulanan bölge kullanılan uyuşturucu madde rehabilitasyonunun tesiri geçtikten sonra ağrılar hissedilecektir.

Bel fıtığı iğne tedavisi kimlere ve ne şekilde uygulanır?

Yalnız ehemmiyetle vurgulanan konu bu iyileştirme yolunun uygulanabilmesi amaçlı hastanın fıtığı patlamamış olmalı ve kanalda daralma oluşmamış olmasıdır. Bu 2 vaziyet gerçekleşmemiş ise fıtık bölgesine girilerek radyofrekans nükloplasti olarak bilinen metot ile taşarak sinirleri sıkıştıran bölüm yakılmakta ve neticede sinirsel kökünün baskıdan kurtularak deşarj olması sağlanmaktadır. Rahatlayan sinirsel kök meydana gelen ağrı nedenin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bel fıtığı iğne tedavisi tahmini 5 dk devam eden bu iyileştirme yolu boyunca hastanın uyutulması gerekmiyor. Sadece yerel uyuşma yapılmaktadır. Bu iyileştirme yolu ilaçlardan ve fizik tedavisinden pozitif netice alamayan ve artık fıtıkların operasyon müdahalesi gerekli olan duruma gelmeyen hastalarca seçim edilmektedir.

Belfıtığı İğne Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bursit Tedavisi Bursit Nasıl Tedavi Edilir?

Bursit Tedavisi Bursit Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bebeklerde Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nezle Tedavisi