Vajinal İltihap Tedavisi Vajinal İltihap Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vajinal İltihap Tedavisi Vajinal İltihap Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal iltihap tedavisi: Kadınlarda sıkça görülen vajinal iltihaplanma çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Tedavisi mümkün olan bu problem ihmal edildiği takdirde önemli hastalıklar oluşmasına neden olabilir. Vajinal iltihaplanma tedavisi kişideki iltihabın var olduğu bölgeye ve iltihabın nedenine göre değişmektedir. Kadınlarda vajinal iltihaplanma belirtileri arasında yer alan akıntı, normal olmayan kanamalar, yanma ve kaşıntı hissi, ilişki anında ağrı hissetme, idrar yaparken ağrı hissetme ve sıkça bel ağrısı yaşanması doktor kontrolü altında yapılacak tedavi ile ortadan kaldırılmaktadır. Vajina iltihabı çoğu zaman kötü kokulu bir akıntıya neden olan bir hastalıktır. Doktorun yaptığı tahliller ve gerekli tetkiklerden sonra uygulayacağı tedavi kişide kısa sürede problemi ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavidir. Uygulanan tedaviye rağmen iyileşme göstermeyen ve normalden daha uzun süre kalıcı olan vajina iltihabı rahatsızlığında koterizasyonve krioterapi adı verilen tedaviler uygulanmaktadır. Uygulanan bu tedavi sayesinde iltihaba neden olan anormal hücrelere müdahale edilir. Koterizasyon sayesinde iltihap bulunan doku ısı ile yok edilmektedir. Böylece hastalık belirtileri ve hastalık tamamen iyileşme göstererek ortadan kaldırılmaktadır. Krioterapi tedavisinde ise hücreler dondurulmaktadır. Bunların dışında lazer ile vajinal iltihabı ortadan kaldırmak mümkündür. Vajinadaki iltihaplanmada lazer ile tahrip edilerek yok edilmektedir.

Vajinal iltihap tedavisinde yapılması gerekenler
  • Vajinal servisite neden olabilecek vajina içerisine uygulanan madde var ise kullanımını bırakmak tedaviye atılacak ilk adım olarak değerlendirilmektedir.
  • Vajinal iltihaplanmada sık karşılaşılan sebep mikrobiktir ve en çok vajinada saptanan klamidya, gonore, trikomonas ve bunun gibi bakteriler kişide saptandığında antibiyotik tedavisi uygun görülmektedir. Bunun yanı sıra genel çoğunlukla bunun gibi virüslere bağlı oalrak vajinada servisit var ise bu duruma karşı antivirüs ilaçlar tercih edilebilmektedir.
  • Vajinal iltihap tedavisi sırasında cinsel ilişkiye ara vermek tedaviye fayda sağlayan etkenler arasında yer almaktadır.
  • Vajinal iltihap tedavisinde genelde antibiyotik yeterlidir. Fakat bu tedavilerle geçmeyen iltihaplanmalar sonucunda oluşabilen servisitler yakma ve dondurma işlemi ile tedavi edilmektedir.

Vajinal İltihap Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğerde Kist Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Haber Bülteni

Güncel

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Beyin Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Güncel

Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Işın Tedavisi Nasıl Uygulanır?