İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

İyot Tedavisi, Halk dilinde atom tedavisi olarak bilinen iyot tedavisi, tiroit kanserinde amaliyatın takiben yapılmaktadır. Bu tedaviyi alacak olan hastalarımız amaliyattan hemen sonra belirlenir ya da cerrahi operasyondan yaklaşık 3-4 hafta sonra ise iyot tedavisi uygulanır. İyot Tedavisi eğer tümor çapı 1 cm'den küçükse total tiroidektomi amaliyatı yeterli olacak, ancak tümor çapı 1 cm'den küçük olsına rağmen ise metastaz saptanmış ise kapsül invazyonu mevcut ise daha önce özellikle boyun bölgesinde radyosyon aldıysa ya da kötü hücre tipindeyse iyot tedavisi uygulanabilir.

İyot Tedavisi Hazırlık

İyot Tedavisi tedavi hazırlık aşamaları ise nükleer tıp doktoru tarafınca hastaya uygun bir biçimde planlanarak hastayla detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. İyot Tedavisi hastanın uzun bir süre hipotiidide kalması için ise tedavi sonrasında ise planlar yapılması hastanın konforun arttırır. Bazı hastalarda geçici bulantı veya nadiren kusma tükürük bezlerinde hassasiyet ya da ileride tükürük azalması görülebilir. Hastanın çevresinde ise radyasyon yayması için hastane iyot tedavisi için hazırlanmış olan özel odalarda yatması gerekmektedir. Ağız yolu ile alınan iyodun önemli bir kısmı ise tiroit bezi tarfından tutulmaktadır.

Hamilelikte İyot Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebe kalmayı planlayan hastaların öncelikle hekimiyle görüşmesi gereklidir. Süt emziren anneler için emzirmeyi kestikten sonra ancak iyot tedavisi o zaman uygulanabilir. İyot içeren ilaç kullanan ya da iyotlu maddelere film çekilmiş hastalara kesinlikle iyot tedavisi uygulanamaz. Tedaviden sonra ise yatak odasında sadece kendisi kalmalıdır. Radyoaktif madde ise ağızdan kapsül şeklinde hastaya verilmelidir. İyot Tedavisi tedavi sırasında ziyaretçi kabul edilemez, hastanın ihtiyalarını ise sağlık personelinin kontolünde temin edilmelidir. İyot Tedavisi hasta taburcu olduktan sonra ise çocuklar değil çevresindeki tüm kişiler gereksiz ışınlanmdan korunmak için bazı kurallara uyulmak zorundadırlar.

İyot Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Dizde Kök Hücre Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Güncel

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Güncel

Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda Varis Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri