Sarılık Tedavisi Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarılık Tedavisi Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Sarılık tedavisi: Sarılık tedavisinin kişide nasıl bir yön izleyeceği ve hangi şekilde tedavi edileceği doktor kontrolünde yapılmalıdır. Sarılık hastalığının nedenleri tedavi yöntemini belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Kişide sarılık hastalığı 4 nedenle kişide baş göstermektedir. Bu nedenleri ortadan kaldırarak ihmal edilmeden hastalığın tedavisine başlanması gerekmektedir.

Sarılık tedavisi çeşitleri ve tedavi yolları
  • Hemolitik sarılık ve tedavisi: Kişi vücudunda alyuvarların tahrip olması sonucunda safranın kana karışması nedeni ile kişide baş gösteren bir sarılıktır. Kalıtsal olması nedeni ile ailedeki kişilerin de kontrol altında tutulması gerekmektedir. Hemolitik sarılık tedavisi hemoliz nöbetleri yaşandığı anda kan nakli yapılması ve bu nedenle büyüyen dalağın alınması ile tedavi edilmektedir. Kişide uygulanacak bu cerrahi yöntem hastaların rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca hastalığın belirtilerinin azalmasına da fayda sağlamaktadır. Yapılan bu müdahaleler kişide hastalık belirtilerinin kaybolmasına da fayda sağlamaktadır. Hastalığın tam olarak iyileşmesine fayda sağlamaz fakat dalağın alınması hücrelerde dalağın süzgecinden kurtulmasını sağlayarak hemoliz krizlerine neden olmayarak hastanın rahatlamasını sağlamaktadır. Hastalık ağır bir şekilde kişide yaşanmıyorsa cerrahi müdahale gerekmeyebilir. Hastalığın hafif bir şekilde yaşandığı durumlarda kişinin yıl içerisinde 2-3 kez B12 vitamini ile folik asit takviyesi kişide uygun görülebilir. Bu hastalığı yaşayan kişilerin 8-10 yaşlarına kadar beklenerek cerrahi girişimin yapılması uygun görülmektedir.
  • Hepatik sarılık ve tedavisi: Sarılık virüsü nedeni ile karaciğerin tahrip olması ve görevini yerine getiremediği durumlarda hastalığın yaşanmasıdır. Bu sarılık çeşitlerinin en bilinen türleri hepatit B ve hepatit C olarak bilinmektedir. Bu hastalıkta kişide ilaç tedavisi uygun görülmektedir. Karaciğerin durumuna göre kişide ilaç tedavisinin hangi yollarla ve hangi ilaçlarla yapılacağına karar verilmektedir. İnferforon ilaçlar, karaciğerdeki zararı azaltarak virüsün çoğalmasını önlemektedir. Hastalık kişide ileri seviyede ise ilaç tedavisi fayda sağlamamaktadır. İlaç kullanımı bu aşamada zararlı olacağı için kişiye tavsiye edilmez. Hastalık hafif seyrediyorsa iğne tedavisi kişide fayda sağlayan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu işlemin ne kadar süreceğine hastanın durumuna göre karar verilmektedir. Bunun sebebi bu tedavi yönteminin yan etkilerinin de bulunmasıdır. İnterferonla birlikte uygulandığında çok daha etkili olabilecek bir tedavi yolu olarak bilinmektedir. İlaç kişide kullanıldığı sürece virüsleri yok edecektir. Ribavirin ve interferon ilaçlar hastalığın tedavisinde faydalı olacaktır. Ayrıca uygulanan diyet ve egzersizlerde fayda sağlayan unsurlar arasındadır. İlaç bırakıldığında virüslerin çoğalması kaçınılmazdır.
  • Obstrüktif sarılık ve tedavisi: Kişide safra kanallarının tıkanması nedeni ile yaşanan bir hastalık türüdür. Daha çok yetişkinlerde yaşanan bu hastalık ana safra kanalında bulunabilecek taşlar ve safra kesesi içerisinde olabilecek taşlar endoskopik tedavi yöntemi ile safra kesesinin cerrahi operasyon ile alınması ile tedavi edilmektedir. Kanallarda bulunan taşlar balon tedavisi uygulaması ile ince bağırsaklara yönlendirilmektedir. ERCP yoluyla papilla kesilerek ince bağırsaklara safra akışı kolaylaştırılmaktadır. Hasta pankreas kanseri nedeni ile bu sorunu yaşıyorsa cerrahi operasyon uygulanması gerekecektir.
  • Bebeklerde görülen yeni doğan sarılığı ve tedavisi: bu hastalık yeni doğan bebeklerde 2 hafta içerisinde iyileşme gösteren bir sarılık türüdür. Bebeğin doktor gözetiminde olup iyileştirilmesi gereklidir. Bilirubin seviyesi yüksek seyreden hasta bebeklerin florasan ışığı altında gözetimde olması gerekmektedir. Bu yöntem bilirubin denen maddenin idrarda erimesini sağlamaktadır. Böylece hastalık idrarla dışarı atılmaktadır. Bu uygulamada bebeğin gözlerinin ışıktan korunması şarttır ve oldukça önemlidir. Bebekte görülecek sulu dışkı, cildinde döküntüler ve cilt rengindeki değişim devamlı olarak gözetim altında tutulmalıdır. Bebeğin iyi takip edilerek beslenmesine önem verilmelidir.

Sarılık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Belde Kireçlenme Tedavisi

Belde Kireçlenme Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Çocuklarda Ürtiker Tedavisi

Güncel

Burun Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Burun Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi