Ayak Bileği Burkulması Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi, Bilekte burkulma insanların hayatında mutlaka bir defa başına gelen şeydir. Hastanede acil ortopedi bölümüne en sık başvurular ayak burkulması gelmektedir. Bu problem her ne kadar masum bir olay gibi görünse de tedavi edilmez ise ileride çok büyük sorunlara yol açacaktır bu nedenle mutlaka doktora gidilerek tedavi olunmalıdır. Ayak bileği burkulması çok basit bir hareketle meydana gelebilir. Yolda yürürken kaldırım kenarı, bayanların yüksek topuklu ayakkabısı veya yanlış ayakkabı giyilmesi ve spor travmaları gibi nedenlerden meydana gelebilir. Ayak burkulması sonrasında ayak bileğinde veya tüm çevresinde bir şişme meydana gelir. Bazen bu burkulma sonucunda bilek yan bağlarında yırtılma görülebilir. Ayağı burkulan kişi bazen o an hiç şikâyeti olmaz fakat ilerleyen saatlerde ağrı ve morluklar meydana çıkmaya başlar kişi ayak üzerine basamaz aksayarak yürür.

Ayak Bileği Burkulmasında Yapılacak İlk Tedavi: Burkulma ciddiyetine göre tedavi uygulamakta yarar vardır. İlk yapılacak şey ayak üstüne basmamak ve ayağı dinlendirmek olacaktır.
  • Burkulan ayağın üzerine bir temiz havlu serilir ve üzerine buz torbası konulur, bu işlem ağrıyı dindirir, iltihaplanmayı önler ve morarmayı önler. Buz uygulaması 15- 20 dakika aralıklarla tatbik edilmelidir.
  • Sinir uçlarına sıvı birikmesi ağrı yapabilir, bunun için bileği esnek bir bant ile sıkıca sarılmalıdır. Sarılan bant hafif bir şekilde bileğe basınç şekilde olmalıdır. Bandajı aşırı bir şekilde sıktığınızda kan dolaşımını engeller buna dikkat etmelisiniz.
  • Sırt üzerine uzanıp ayakları yukarıda olacak şekilde tutulmalıdır.
  • Doktora gidene kadar bir baston yardımı ile yürümek, ayak üstüne basmamak.
Eğer bu yaptıklarınızdan sonra hala ağrı ve şişlik devam ediyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Ayak burkulmasında Tıbbi Tedavi: Doktor ağrının azalması için ayağı alçıya alabilir veya askıya almayı önerir. Hastanın ayak üzerine basmaması için koltuk değnekleri verilir hastanın burkulan ayak üzerine ağırlık vermesi önlenmiş olunur.

Ayak burkulması için önerilen ilaçlar kullanmak hem iltihaplanmayı önlemekte hem de ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Napraskon, ibuprofen gibi ilaçlar içeriğinde iltihap önleyici etken maddeler sağlamakta ve ağrı kesici olarak reçetesiz satılmaktadır. Fakat hasta ilaç kullanamıyorsa doktor tarafında Asetaminofen veya Narkotikler önerilir.

Ayrıca ayak burkulmalarında bitkisel tedavi uygulaması da yapılabilir. Bir miktar suyun içine kekik yağı katarak burkulan yere bu karışımla hafif masaj yapılır. Bu karışım ağrıyı yatıştırır ve şişkinliğin inmesine yardımcı olur.

Bir bez üzerine soğanları dilimleyip yerleştirilir ve burkulan bileğe sarılır, soğan bilekte burkulma sonucu oluşan zedelenmenin çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Geniz Eti Bitkisel Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Talasemi Tedavisi Talasemi Nasıl Tedavi Edilir?

Talasemi Tedavisi Talasemi Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Denge Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Demans Tedavisi Demans Nasıl Tedavi Edilir?

Demans Tedavisi Demans Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv Tedavisi Hpv Nasıl Tedavi Edilir?